W 2005 Samsung nie kupił Androida, gdyż był to system bez perspektyw

Strona głównaW 2005 Samsung nie kupił Androida, gdyż był to system bez perspektyw
18.02.2014 20:25
W 2005 Samsung nie kupił Androida, gdyż był to system bez perspektyw
Tomek Kondrat
Tomek Kondrat

Zawarta niedawno umowa patentowa między Samsungiem a Google była jednym z głośniejszych wydarzeń w świecie Androida w tym roku. Okazuje się jednak, że nie zawsze te dwie firmy darzyły się miłością. Serwis Hack & Stuff opublikował artykuł, z którego dowiadujemy się, że firmy łączyło coś więcej, niż Samsung Galaxy Nexus.

Okazuje się, że w 2005 roku, kiedy smartfony były w fazie projektowania, a triumfy święciła Nokia, Samsung miał okazję kupić Androida. Jednak nie skorzystał z okazji. Android, który początkowo przygotowywany był do bycia systemem operacyjnym aparatów fotograficznych, szybko okazał się niezłą alternatywą do zastosowania w telefonach komórkowych. Lider projektu, Andy Rubin, pracujący wcześniej m.in. nad obiektywami Carl Zeiss, zgłosił się do szefostwa Samsunga z prośbą o wsparcie na początku 2005 roku. Rubin poleciał do Seulu wraz z ośmioma deweloperami, stojącymi za pracami nad systemem.

350047177726519233

Na spotkaniu z 20 dyrektorami Samsunga, deweloperzy przedstawiali swoją wizję projektu tworzonego od października 2003 roku. Projekt był w poważnych kłopotach finansowych. Owa wizja nie została przyjęta zbyt entuzjastycznie, a sam Rubin został nazwany szaleńcem, który porywa się z motyką na słońce.

Dwa tygodnie później, Android został przejęty przez Google za 50 milionów dolarów i z czasem stał się najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie, a Samsung stał się ich największym klientem.

Różnica między Google a Samsungiem była taka, że kalifornijska firma poszukiwała idei i grupy entuzjastów, którzy są w stanie ją zrealizować, a Samsung chciał gotowego produktu, który nadawał się do sprzedaży. W ciągu tych 10 lat sprawy mogły jednak potoczyć się zupełnie inaczej.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)