W Krakowie ruszyła akcja wycinania masztów LTE i 5G. Sprawców zatrzymała policja

W Krakowie ruszyła akcja wycinania masztów LTE i 5G. Sprawców zatrzymała policja

W Krakowie ruszyła akcja wycinania masztów LTE i 5G. Sprawców zatrzymała policja (fot. Pixabay.com)
W Krakowie ruszyła akcja wycinania masztów LTE i 5G. Sprawców zatrzymała policja (fot. Pixabay.com)
04.10.2019 15:56, aktualizacja: 04.10.2019 18:20

Aktywiści anty 5G przeszli od słów do czynów. Na jednym z krakowskich osiedli rozpoczęli - tak to określili - "demontaż nielegalnego masztu telekomunikacyjnego". Akcja została bardzo szybko przerwana przez interwencję lokalnej policji.

Obalanie masztów telekomunikacyjnych z szerokimi przygotowaniami

Główny organizator wycinki wcześniej wielokrotnie publikował w mediach społecznościowych odezwy do popierających jego poglądy osób. Prosił o dołączenie do akcji i pomoc. Tak wypowiadał się w jednym z materiałów wideo, który w zeszłą sobotę pojawił się na Facebooku KR-tv:

[quote]„Zapraszam Państwa w piątek 4 października do Krakowa. Będę wycinał maszty 5G i 4G i 3G. (…) Ja nie chcę ani technologii 5G, ani 4G w Polsce, dlatego że ta technologia produkuje elektrosmog. Czyli zabija po prostu ludzi. Tak samo jak smog zabija ludzi, tak samo elektrosmog zabija ludzi.”[/quote]

W innym poście na swoim własnym Facebooku odnosi się do ustanowienia świętego Franciszka patronem ekologów za czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Upamiętnienie świętego obchodzimy właśnie dziś, 4 października. Jak możemy przeczytać:

[quote]„Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, chcemy zwrócić uwagę środowiska ekologicznego na problem emisji elektrosmogu poprzez wycięcie nielegalnie postawionego masztu telefonii komórkowej w Krakowie - przez jeden z koncernów telekomunikacyjnych. (…) Chcielibyśmy, by w tym szczególnym dniu Jego Ekscelencja metropolita krakowski abp. prof. Marek Jędraszewski udzielił osobiście, lub przez swojego przedstawiciela - pasterskiego błogosławieństwa dla naszego czynu społecznego.”[/quote]

Rozbiórka była relacjonowana od samego początku

Jaki był wynik całej akcji? Wiemy to chociażby ze streamu, który na bieżąco relacjonował poczynania całej ekipy. Do mikrofonu początkowo padały słowa, które ciężko pogodzić z dalszym rozwojem wypadków. Można było usłyszeć, że maszty są postawione w sposób nielegalny i jest ich naprawdę wiele nawet w samym Krakowie. Poza tym policja miałaby odłączyć już zasilanie konstrukcji i zabezpieczać "ten ekologiczny czyn społeczny". Daje się też wychwycić słowa, jakoby nadajnik należał do T-Mobile. Przedstawiciel grupy dodał też, że "Jak przyjechaliśmy, to patrzyli na nas jak na aniołów".

STUDIO POLAKÓW – transmisja na żywo

W trakcie wywiadu słychać i widać na drugim planie działające narzędzie elektryczne, którym próbowano sforsować wejście do budki telekomunikacyjnej przy nadajniku. Niedługo później na dach wkroczyła policja. Nie doszło do żadnych rękoczynów, ale zrobiło się zamieszanie. Policja wylegitymowała uczestników i po pewnym czasie wszyscy zeszli przed budynek. Dalszy przebieg wydarzeń komentuje chociażby na swoim Twitterze Witold Tomaszewski zajmujący się działaniami public affairs w sieci Play.

Akcja zakończona. Żaden nadajnik nie ucierpiał

Reakcje mogą być dwojakie. Z jednej strony negatywne od ludzi, którym nie jest straszna technologia bezprzewodowej telefonii komórkowej, czy samego 5G i chcieliby dalszego rozwoju sieci. Przeciwnicy mogą odebrać interwencję policji jako ucisk na ich środowisko i uciszanie aktywistów.

Nie zmienia to jednak faktu, że próbowano zniszczyć prywatne mienie lub przynajmniej bez zgody wyłączyć prywatny nadajnik, który musiał przejść przez cały proces zakończony wydaniem pozwolenia na działanie w tej konkretnej lokalizacji. Inaczej by go nie było, nie może być nielegalny, operatorów obowiązują przepisy. Tak samo inne maszty sieci telekomunikacyjnej. Wymiana zdań zwolenników i przeciwników 5G powinna zachodzić w spokojny sposób.

Ciekawa jest jedna kwestia, która od razu przychodzi do głowy. To przeciwnicy technologii telefonii komórkowej. Transmisje na YouTube z kanału STUDIO POLAKÓW prowadziło przychylne im medium i sami uczestnicy najpewniej wcześniej skoordynowali przekaz wideo, a przynajmniej pozytywnie reagowali na ekipę dokumentującą. Tyle że… Gdyby nie niechciane LTE, to transmisji by nie było.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (352)