W Nowy Rok zobaczymy alfę Otter Browser — modułowej przeglądarki inspirowanej starą Operą
31.12.2013 15:07, aktual.: 01.01.2014 20:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tęsknotę za starym interfejsem przeglądarki Opera widać pod każdą publikacją związaną z produktami norweskiej firmy. Nad odtworzeniem Opery 12 z wykorzystaniem biblioteki Qt w wersji 5 pracuje Michał Dutkiewicz, znany jako Emdek. Projekt nazywa się Otter Browser (wydra), powstał w czerwcu, a jego rozwój ruszył pełną parą w listopadzie. Jako że już nadaje się do podstawowego przeglądania i ma jasno określone cele, jutro zostanie wydana jej testowa wersja, oznaczona jako alfa 1.
Celem projektu jest nie tyle skopiowanie interfejsu Opery 12.x i kilku ciekawych rozwiązań z Maxthona, co oddanie władzy nad przeglądarką w ręce użytkowników. Projekt powstał przede wszystkim dlatego, że współczesne oprogramowanie nie zadowala wymagającego użytkownika, jakim jest jego autor. Otter korzysta z QtWebKit, ale jest tak zaprojektowany, że wraz z rozwojem bibliotek Qt będzie możliwe podłączanie do niej dowolnego silnika. Prawdopodobnie z wydaniem Qt 5.3 (lub nowszego) będzie możliwe korzystanie z QtWebEngine, a za jego pośrednictwem również z Blinka. Jako że kiedyś były próby obudowania Gecko interfejsem Qt, może i ten silnik będzie można podpiąć do Ottera…
Kolejnym założeniem projektu Otter, dostatecznie prostego dla zwykłych użytkowników, ale kierowanego przede wszystkim do poweruserów, jest pełna modułowość. Jeśli ktoś zechce, będzie mógł wymienić cały system zarządzania zakładkami albo przeglądarkę historii. Nie zabraknie opcjonalnego klienta poczty oraz wsparcia dla skórek Opery. Na razie oczywiście to wszystko nie jest to możliwe, ale projekt zapowiada się ciekawie.
Informacje o projekcie oraz kod źródłowy można znaleźć na otter-browser.org. Czekamy na wersję testową.
Aktualizacja 1.01.2014, 20:00 Na stronie Otter Browser kilka godzin temu pojawiły się odnośniki pozwalające pobrać przeglądarkę. Dostępny jest instalator dla Windows, pakiety DEB dla Linuksa oraz kod źródłowy. Zalecane jest pobranie Qt 5.2 lub nowszego ze strony projektu.