W Windows 10 wróci przezroczystość interfejsu

W Windows 10 wróci przezroczystość interfejsu20.02.2015 14:31
W Windows 10 wróci przezroczystość interfejsu
Redakcja

Przezroczyste elementy interfejsu użytkownika znane już od wielu lat powrócą do Windows 10. Wszystko wskazuje na to, że Microsoft coraz bardziej ugina się pod słowami swoich klientów i zdecydowano się na przywrócenie tej, bądź co bądź, kosmetycznej, acz dla wielu osób bardzo istotnej funkcji. Czy to pozwoli najnowszemu systemowi zdobyć popularność większą od poprzednika?

Pierwsze oznaki mówiące o możliwości przywrócenia przezroczystości pojawiły się podczas styczniowej konferencji, na której zaprezentowano kolejne nowości z Windows 10. Choć udostępniona użytkownikom wersja testowa oznaczona numerkiem 9926 nie posiada przezroczystości, na konferencji mogliśmy zobaczyć właśnie takie menu start. Przypomnijmy, że także ekran startowy systemu w wersji dla smartfonów posiada częściowo przezroczyste kafelki. Na pytania z tym związane odpowiedział na Twitterze dobrze znany Gabriel Aul z Microsoftu. Potwierdził, że przezroczystość jest w drodze, możemy więc spodziewać się jej nawet w wydaniu zaplanowanym na ten miesiąc.

350131565680158657

Wiele do myślenia daje także inna wypowiedź tej samej osoby. Jeden z użytkowników Twittera zwrócił uwagę na bardzo popularną propozycję tego, jak miałby wyglądać Windows 10. Widzicie ją na powyższym zrzucie. To nie efekt prac Microsoftu, lecz propozycja jakich wiele w Internecie. Zebrała ona ponad 12 tysięcy głosów poparcia i Gabriel poinformował, że została sprawdzona i trwają debaty na ten temat. Oczywiście wątpliwe, aby korporacja zdecydowała się na wdrożenie do systemu czegoś takiego w pełni, ale niewykluczone, że wspomniana przezroczystość będzie dotyczyć nie tylko menu start, ale również obramowań okien. Te przebyły w historii systemu Windows długą drogę, a zmieniły się nieznacznie nawet w Windows 10: kolory są nieco delikatniejsze, a obramowania jeszcze węższe niż w np. Windows 8.

Sporo osób czeka na wprowadzenie skórek podobnych do Aero Glass, jakie zadebiutowało wraz z pojawieniem się na rynku systemu Windows Vista. W tamtym okresie wprowadzony efekt przezroczystości miał nie lada wymagania sprzętowe i zupełnie przegrywał z tym, co oferowały pulpity dostępne na systemie Linux. Z czasem zdobył on jednak serca użytkowników, co paradoksalnie stało się problemem zaraz po premierze Windows 8 – ten system został pozbawiony efektu przezroczystości i rozmycia, a wypukłości zostały zastąpione przez spłaszczony i ograniczony kolorystycznie interfejs. Powrót do tego rozwiązania ma sens, bo użytkownicy dostaną to, czego oczekują – to nic, że już Ósemka wprowadziła poważne zmiany „pod maską”. Najważniejsze są przyzwyczajenia i to, co widzimy na pierwszy rzut oka. Ważne również, aby Windows nareszcie nadrobił coś pod względem spójności, bo tu wiele można mu zarzucić, w szczególności po wprowadzeniu interfejsu Modern.

Jeżeli korzystacie z Windows 8/8.1 i brakuje Wam przezroczystości, nadal możecie skorzystać z dodatkowych narzędzi do ich przywrócenia. Przed rokiem pisaliśmy o UXTheme Multi-Patcher, który pozwala na skorzystanie z mocno zmodyfikowanych skórek systemowych. Oprócz tego na blogu znajdziecie poradnik użytkownika IT-Fun, który swego czasu przygotował całą paczkę do przeistoczenia kafelkowej odmiany Windowsa w coś, co znacznie bardziej przypomina Siódemkę.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)