Warto znać się na liczbach

Warto znać się na liczbach

23.05.2012 12:03, aktualizacja: 23.05.2012 13:53

O tym, że warto studiować kierunki ścisłe, młodzi ludzie słyszą przynajmniej od 10 lat. Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy za 10-20 lat wzięciem cieszyć się będą eksperci w dziedzinie konstrukcji pojazdów czy komputerów biologicznych. Obecnie w Polsce sporo się buduje i jeszcze przez jakiś czas ten front będzie się dobrze rozwijał, ale nie znaczy to, że za 5 lat zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku (niezależnie od stopnia, od menedżerów procesu po zawodowych murarzy) będzie tak samo duże. Kierownik Zakładu Socjologii Gospodarki i Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Jarosław Górniak, na konferencji Młodzi Innowacyjni nie był w stanie podać listy zawodów, które za 5 lat będą popularne. Ma jednak radę dla niezdecydowanych: warto znać się na liczbach.

Świat zmienia się coraz szybciej, więc żadnym zaskoczeniem nie będzie ciągłe doszkalanie się zawodowe lub we własnym zakresie. Profesor Górniak podkreśla, że dzisiejsi uczniowie i studenci powinni szczególnie skupić się na budowaniu podstaw swojej wiedzy i kształtowaniu umiejętności przyswajania nowych informacji, a także identyfikowania problemów, poszukiwania informacji na ich temat i dobierania środków do ich rozwiązania. Dodatkowo, zdobytą wiedzę trzeba umieć przekazać innym, co wcale nie jest łatwe. Nie wystarczy czytać, co inni napisali, trzeba umieć napisać — mówił Górniak.

Świat cyfrowy, wirtualny jest budowany przez ludzi potrafiących sobie poradzić z liczbami. Zdaniem profesora Górniaka, niezależnie od tego, w którą stronę rozwinie się świat, większe szanse na dobrą pracę będą miały osoby, które nie boją się matematyki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)