Ważna nowość w Excelu: można pisać własne funkcje w JavaScripcie

Ważna nowość w Excelu: można pisać własne funkcje w JavaScripcie

08.05.2018 14:57, aktual.: 08.05.2018 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Excel jest prawdopodobnie najpotężniejszym arkuszem kalkulacyjnym, jaki możemy kupić, ale to nie znaczy, że już może wszystko. Podczas konferencji Build Microsoft ogłosił, że program ten dostanie obsługę funkcji napisanych przez użytkownika w języku JavaScript.

Dzięki wprowadzeniu jednego z najpopularniejszych języków skryptowych do arkusza użytkownicy będą mieli możliwość tworzenia własnych formuł dla Excela i zapisywania ich razem z wbudowanymi formułami. W praktyce oznacza to, że można przygotowywać skrypty, które będą wykonywane z poziomu Excela i zwrócą dane do jego komórek. Podczas wypełniania komórek arkusza będą widoczne w tym samym menu z podpowiedziami, co wbudowane formuły.

Jednak w przeciwieństwie do wbudowanych formuł Excela, autorskie będą obliczane przez interpreter JavaScriptu. Możliwe, że nie będą obliczane tak wydajnie, ale za to będą miały szersze możliwości – choćby pobieranie i odświeżanie danych z Internetu.

Możliwość korzystania z JavaScriptu w Excelu mają użytkownicy zapisani do programu Office Insider. Nowość będzie dostępna w Excelu dla Windowsa, macOS-a i Excel Online po zainstalowaniu odpowiedniego dodatku (w repozytorium znajduje się też przykładowa funkcja). Na liście zapowiedzianych nowości jest też możliwość łączenia się z usługami Azure Machine Learning, by wykorzystać sztuczne sieci neuronowe do przetwarzania danych.

Wielu użytkowników prosiło o dodanie możliwości pisania własnych formuł w Excelu, ale proponowanym językiem był Python. Microsoft obiecał przyjrzeć się mu w tym kontekście, jednak na razie nie wiadomo, czy zastosowanie go będzie zasadne i opłacalne.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)