WhatsApp i zmiany prywatności: niektórzy przesiadają się na komunikator z 1996 r.

WhatsApp i zmiany prywatności: niektórzy przesiadają się na komunikator z 1996 r.

fot. Christian Wiediger/Unsplash
fot. Christian Wiediger/Unsplash
03.02.2021 13:44, aktualizacja: 03.02.2021 14:05

WhatsApp zmienił politykę prywatności i spowodował masowe odejście użytkowników na inne komunikatory.

W międzyczasie właściciele aplikacji, firma Facebook, próbowała uspokoić odbiorców i odroczyć proces wdrożenia zmian. Jednak duża część korzystających z WhatsAppa już odeszła - czy to do Signala, czy Telegrama (który od niedawna pozwala importować wiadomości z WhatsAppa). W pewnym zakątku globu okazuje się, że ludzie znaleźli inną alternatywę - mający niemal 25 lat komunikator.

Jak się okazuje, w Hongkongu największe wzięcie ma teraz komunikator z ery, w której Internet Explorer walczył o dominację nad Netscape Navigatorem. Mowa o ICQ, pierwszym współczesnym komunikatorze internetowym, opracowanym w 1996 roku przez firmę Mirabilis.

Oczywiście to nie tak, że serwis ten od tego czasu nic się nie zmienił. Został zmodernizowana i ma własną aplikację smartfonową, zwaną ICQ New.

Szczególną popularnością ICQ cieszy się teraz w Hongkongu, gdzie pomiędzy 5 a 12 stycznia 2021 r. liczba pobrań komunikatora wzrosła aż trzydziestopięciokrotnie.

Warto zwrócić uwagę, że ICQ jest obecnie w rękach rosyjskiej firmy Mail.ru Group i być może nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać.

ICQ używa co prawda szyfrowania typu end-to-end (a więc komunikacja nie jest przechowywana na serwerach ani nie może być przechwycona), ale wyłącznie w przypadku rozmów wideo. Konwersacje tekstowe nie są szyfrowane w ten sposób.

W roku 2018 Nowaja Gazieta przeprowadziła śledztwo i znalazła ślady ingerencji rosyjskich agencji wywiadowczych, które przechwytywały rozmowy niektórych użytkowników ICQ.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)