WhatsApp: Luka bezpieczeństwa pozwala na wykonanie szkodliwego kodu poprzez GIF

WhatsApp: Luka bezpieczeństwa pozwala na wykonanie szkodliwego kodu poprzez GIF

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
04.10.2019 22:12, aktualizacja: 05.10.2019 12:29

Animacje GIF kojarzy chyba każdy. Załączamy je do życzeń czy żartów. Niewielu natomiast zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju plik może być naprawdę niebezpieczny. Wszystko za sprawą błędu, który wystąpił w popularnym komunikatorze WhatsApp na Androida.

Błąd odkrył wietnamski badacz bezpieczeństwa Pham Hong Nhat. Znajduje się w analizatorze składniowym GIF, a mówiąc prościej – bibliotece wykorzystywanej do obsługi GIF-ów. Otrzymał oznaczenie CVE-2019-11932. Korzystając z podatności, cyberprzestępca może dołączyć do animacji dowolny kod i wykonać go na smartfonie ofiary.

Jest tylko jeden warunek. GIF musi zostać wysłany jako dowolny plik, a nie obrazek, gdyż w tym drugim przypadku szkodliwy kod usuną zastosowane algorytmy kompresji.

Nieograniczone możliwości ataku

Kiedy jednak napastnik prześle plik zgodnie z opisem, a ofiara go pobierze, to smartfon otwiera się na atak. Jaki konkretnie? To już zależy od inwencji przestępcy. Ekspert podaje przykład połączenia niniejszej podatności WhatsAppa z błędem pozwalającym na odczytanie zawartości pamięci przez przeglądarkę, co prowadzi do uzyskania przez napastnika dostępu do karty pamięci, a co za tym idzie wszystkich przechowywanych na urządzeniu danych.

WhatsApp Remote Code Execution Vulnerability (CVE-2019-11932)

Co jednak ciekawe, zagrożeni są tylko posiadacze Androida 8.1 i nowszych. Starsze wersje systemu Google'a gorzej radzą sobie z alokacją pamięci, przez co–trochę paradoksalnie–są chronione. Apka ulegnie awarii i wyłączy się zanim dojdzie do wykonania szkodliwego kodu.

Deweloperzy WhatsAppa wiedzą o podatności i już ją załatali. Ostatnia wersja, której dotyczy opisywany błąd, to 2.19.230. Niemniej wciąż wielu ludzi z niej korzysta. Chcąc zaoszczędzić sobie kłopotów, należy bezwzględnie zaktualizować WhatsAppa do najnowszej wersji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)