WhatsApp otwarcie zignorował wyrok sądu. Prywatność będzie taka, na jaką pozwolą internetowe firmy?

WhatsApp otwarcie zignorował wyrok sądu. Prywatność będzie taka, na jaką pozwolą internetowe firmy?29.09.2016 20:23
WhatsApp otwarcie zignorował wyrok sądu. Prywatność będzie taka, na jaką pozwolą internetowe firmy?

Korporacje zwykle bardzo dbają o zachowanie compliance, zgodnościz obowiązującym stanem prawnym. Być może jednak od pewnegorozmiaru nie trzeba się już tym przejmować? Przedstawicielenależącego do Facebooka WhatsAppa w bezprecedensowym oświadczeniudali do zrozumienia, że za nic mają wyrok Wysokiego Sądu Delhi,jaki zapadł w zeszłym tygodniu i dotyczył ochrony prywatnościponad 100 milionów użytkowników z Indii.

W sierpniu WhatsApp ogłosił,że będzie dzielił niektóre informacje o swoich użytkownikach zFacebookiem, aby ulepszyć jakość obu usług, oraz walczyć zespamem i nadużyciami. Te niektóre informacje to samenajistotniejsze informacje – bazy danych zawierające numerytelefonów użytkownika i jego kontaktów z książki adresowej,nazwy profili, zdjęcia i wiadomości statusowe.

Niebawem po ogłoszeniu tej niepokojącej informacji, dwóchindyjskich studentów, Karmanya Singh Sareen i Shreya Sethi, wniosłopozew do Sądu Najwyższego Delhi, utrzymując, że wprowadzonezmiany zagrażają prywatności milionów użytkowników i naruszającich prawa. Zażądali też by WhatsApp wyjaśnił, co robi zpozyskanymi danymi i ułatwił użytkownikom podejmowanie kluczowychdla ochrony prywatności wyborów.

Werdykt indyjskich sędziów był jednoznaczny: firma twierdząca,że szacunek dla prywatności użytkowników ma w swoim DNA,musi skasować wszystkie dane użytkowników, którzy niezaakceptowali zmian w regulaminie usługi do 25 września br.WhatsApp został także wezwany do niewykorzystywania żadnych danychużytkowników, które zostały zebrane przed 25 września br.

Mimo że werdykt Wysokiego Sądu Delhi obowiązuje w Indiach odostatniej niedzieli, WhatsApp nie zamierza sobie nic z niego robić.Rzeczniczka firmy Anne Yeh poinformowała, że wyrok w żadnymstopniu nie ma wpływu na zaplanowane zmiany w polityce prywatnościi warunkach świadczenia usług komunikatora.

Trudno powiedzieć, co w tej sytuacji mogą zrobić władze Indii,w obliczu tak otwartej pogardy do wyroku jednego z najważniejszychsądów w tym kraju. Przypomnijmy, że z analogiczną sytuacjąmieliśmy do czynienia wNiemczech, gdzie Federalny Komisarz ds. Ochrony Danych iWolności Informacji nakazał Facebookowi natychmiastowe zaniechaniezbierania danych o 35 milionach niemieckich użytkownikach WhatsAppai usunięcie z serwerów Facebooka wszystkich danych zebranych wzwiązku z integracją z komunikatorem. Reakcja prawników MarkaZuckerberga? Już zapowiedzieli, że od nakazu się odwołają.

Próba zablokowania dostępu do WhatsAppa w Indiach przez władzenie będzie zbyt skuteczna. Mamy więc oto chyba pierwszy przypadek whistorii, gdy firma internetowa otwarcie lekceważy wyrokinuklearnego mocarstwa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)