Wi-Fi Alliance również zawiesza Huawei w prawach członka stowarzyszenia

Wi‑Fi Alliance również zawiesza Huawei w prawach członka stowarzyszenia

Wi-Fi Alliance również zawiesza Huawei w prawach członka stowarzyszenia
Piotr Urbaniak
25.05.2019 17:53

Nie tylko SD SD Association, ale – jak się okazuje – również Wi-Fi Alliance nie chce współpracować z Huawei, choć z uwagi na postanowienia statutowe nie musi tego robić. Podmiot jest wyłącznie stowarzyszeniem producentów sprzętu 802.11i. Nie dysponuje licencją na samą sieć bezprzewodową. Mimo to istotnie ogranicza rolę Huawei w swych szeregach.

W skład Wi-Fi Alliance wchodzi kilkaset firm z całego świata, jednak – co oczywiste – z wiodącym udziałem przedsiębiorstw amerykańskich. Są to m.in. Google, Intel, Qualcomm i Broadcom. Czyli korporacje, które zdążyły już zerwać z Huawei umowy handlowe.

Co w praktyce traci Huawei? Przede wszystkim wpływ na ustalanie kolejnych standardów sieci bezprzewodowej. Nie może też posługiwać się zastrzeżonym znakiem handlowym "Wi-FI Certified". Jednak w dalszym ciągu wyprodukuje urządzenia z Wi-Fi, gdyż patenty w tym przypadku rozbite są między dziesiątki podmiotów, a niektóre z nich zdążyły wygasnąć. W przeciwieństwie do kart microSD czy architektury ARM, Wi-Fi nikt nie zablokuje jedną decyzją.

"Wi-Fi Alliance w pełni przestrzega ostatniego rozporządzenia Departamentu Handlu USA. Nie odwołuje członkostwa Huawei Technologies, jednak tymczasowo ogranicza udział Huawei Technologies w działaniach objętych nakazem" – czytamy w oświadczeniu. Należy przez to rozumieć, że chiński producent trzymany będzie z dala od informacji technologicznych i wymiany rozwiązań, a to de facto największy profit płynący z członkostwa w Wi-Fi Alliance.

Tak więc o ile na chwilę obecną decyzja Wi-Fi Alliance zdaje się być dla Huawei nieszkodliwa, o tyle problemy mogą pojawić się w przyszłości, gdy firma z Shenzhen zechce gonić za postępem. Przy czym warto zwrócić uwagę, że akurat to stowarzyszenie postępuje wobec Chińczyków niezwykle ostrożnie. Termin "zawieszenie" pozostawia furtkę do szybkiej zmiany opinii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)