Większa wydajność VP8 dzięki nowemu SDK

Większa wydajność VP8 dzięki nowemu SDK

Wojciech Cybulski
01.11.2010 10:03, aktualizacja: 01.11.2010 12:02

Jest już dostępne najnowsze wydanie narzędzi deweloperskich (SDK) dla kodeka VP8 będącego podstawowym składnikiem formatu WebM.

Google promuje format WebM jako idealny sposób na odtwarzanie materiałów audio i wideo w HTML5 (czyli bez pośrednictwa Flasha). W skład WebM wchodzi kodek wideo VP8 oraz kodek audio Vorbis. Co ważne, WebM jest udostępniany przez Google na wolnej licencji, dzięki czemu twórcy oprogramowania i dostawcy treści mogą z niego korzystać bez obaw o ewentualne konsekwencje prawne. Ponadto jakość kodeka wideo VP8 dorównuje innym komercyjnym i zamkniętym rozwiązaniom takim jak H.264.

Wydane właśnie SDK dla VP8 o kodowej nazwie Aylesbury podnosi wydajność tego rozwiązania przy kodowaniu i dekodowaniu materiału wideo, dzięki czemu wyświetlane filmy działają płynnie na słabszym sprzęcie. Google podkreśla, że specyfikacja kodeka VP8 pozostaje bez zmian, a wzrost wydajności wynika tylko i wyłącznie ze stosowania ulepszonego SDK. Jakie nowości niesie ze sobą Aylesbury? Nowe narzędzia deweloperskie pozwalają na lepsze wykorzystanie potencjału procesorów z rozszerzeniem SSE2 i SSE3, umożliwiają spożytkowanie mocy obliczeniowej wielu rdzeni oraz pozwalają lepiej zarządzać pamięcią. Wszystko to przekłada się na wzrost wydajności nawet o 40%.

Nowe SDK "Aylesbury" dla kodeka wideo VP8 można pobrać bezpośrednio ze strony projektu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)