Wielka Brytania zaostrzy antypirackie przepisy?

Redakcja

17.03.2010 19:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjska Izba Lordów przegłosowała projekt ustawy o nazwie Digital Economy Bill. Zgodnie z jego założeniami, w niedalekiej przyszłości tamtejsi dostawcy Internetu mogą być zmuszeni do wysyłania informacji o osobach nielegalnie pobierających pliki z Sieci do właścicieli praw autorskich oraz tamtejszego urzędu komunikacji (OFCOM).

Ustawa, w swoim obecnym brzmieniu, nakładać ma na dostawców Internetu obowiązek monitorowania poczynań swoich klientów. Co więcej, w przypadku gdy użytkownik będzie nielegalnie pobierał pliki z Sieci, dostawca poinformuje o tym brytyjski urząd komunikacji (OFCOM) oraz stosowne podmioty prawne będące w posiadaniu praw autorskich. Ponadto, nowe prawo gwarantowałoby dostawcom internetu, że nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej za nielegalne działania swoich klientów, ale tylko wtedy, gdy będą oni spełniać swój obowiązek względem OFCOM. Oprócz monitorowania i zbierania informacji o użytkownikach, ustawa narzuca na firmy również wymóg ograniczania dostępu do Sieci osobom podejrzewanym o nielegalne pobieranie plików.

Warto zaznaczyć, że przedstawione powyżej przepisy są na razie jedynie projektem ustawy, która zostanie teraz przekazana do brytyjskiej Izby Gmin. Co ciekawe, prawo jakie może być wprowadzone w Wielkiej Brytanii jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, który krytycznie ustosunkował się do przepisów umożliwiających odcinanie Internautów od Sieci bez wyroku sądu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także