Wielka niewiadoma w powrocie Nokii – nowe smartfony wyprodukują Japończycy?

Wielka niewiadoma w powrocie Nokii – nowe smartfony wyprodukują Japończycy?

12.07.2016 12:11, aktual.: 12.07.2016 12:21

W połowie maja jasnym stało się, że Nokia powróci do produkcji smartfonów, i to z preinstalowanym Androidem. Mimo że nie możemy narzekać na przesyt informacjami na temat nowych słuchawek z Finlandii, to wiadomo o nich już nieco więcej.

Decyzja Microsoftu o pozbyciu się prawa do marki Nokia nie była zapewne szczególnie zaskakująca – mimo najszerszych chęci nie sposób uznać Lumie z mobilnym Windowsem za sukces, mimo że zarówno urządzenia, jak i sam system dają się lubić. Kolejnym ciosem dla jego popularności będzie z całą pewnością aktualne globalne szaleństwo na punkcie Pokemon Go. O ile prawa do produkcji ficzerfonów z logo Nokii zakupiła należąca do Foxconnu firma FIH Mobile, tak smartfony z Androidem będzie sprzedawać fińskie HMD Global, które można za sprawą podobnego składu kierownictwa kojarzyć z czasami świetności Nokii.

Już w momencie ogłoszenia wielkiego powrotu Nokii wiadomo było, że firma nie będzie rozwijała, przynajmniej na razie, własnego oprogramowania, a na nowych urządzeniach zainstalowany zostanie Android. O tym, jak wiele emocji wywołują nowe urządzenia, mogą sugerować trwające od jakiegoś czasu spekulacje co do zdjęć, jakie opublikowano pierwotnie na chińskim forum Baidu.

Jeszcze Sharp, czy już Nokia? A może... Photoshop?
Jeszcze Sharp, czy już Nokia? A może... Photoshop?

Nie ma podstaw twierdzić, aby powyższe zdjęcia stanowią coś więcej, niż zmodyfikowane fotografie smartfonu Sharp Aquos P1. Według wielu głosów, logo oryginalnego producenta zastąpiono znakiem Nokii za pomocą programu graficznego. Niemniej interesującą hipotezę opublikowano właśnie na łamach AndroidPit. Według niej, Sharp – będący swoją drogą także w posiadaniu wspomnianego już Foxconnu, i mający na swoim koncie od lat świetne urządzenia – może zająć się produkcją smartfonów, które będą sprzedawane w Europie pod marką Nokii.

Oznaczałoby to powrót Nokii może nie do końca w pełni chwały, ale także w większej zgodności z dzisiejszymi rynkowymi standardami – podobne praktyki zlecania produkcji podwykonawcom notorycznie realizuje przecież Xiaomi. Wszystko to oczywiście niepotwierdzone spekulacje, jednak taki model produkcji wydaje się dzisiaj całkiem prawdopodobny – w takim przypadku rola rzeczonej fińskiej HMD Global ograniczałaby się do przesłania japońskim producentom wektorów logo Nokii i... zbierania żniw na europejskim rynku.

Tymczasem, jak donosi BetaNews, nieubłaganie nadchodzi czas fińskiego fin-iszu Microsoftu. W momencie publikacji informacji o sprzedaży praw do marki, wiadomo było, że skończy się to licznymi zwolnieniami, a Microsoft potwierdził właśnie, że to właśnie fiński rynek najdotkliwiej odczuje redukcję etatów wynikającą z zamknięcia smartfonowego biznesu. W jej efekcie prace straci łącznie 1850 osób, w tym 1350 w samej Finlandii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)