Windows 10: błąd aktywacji można ominąć samemu, nie trzeba czekać na Microsoft

Windows 10: błąd aktywacji można ominąć samemu, nie trzeba czekać na Microsoft
Oskar Ziomek

09.11.2018 11:29, aktual.: 09.11.2018 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy Windowsa 10 zmagają się od wczoraj z problemem błędnej aktywacji systemu. Z powodu awarii serwerów Microsoftu, niektóre komputery bez powodu zaczęły sygnalizować użytkownikom, że ich system operacyjny nie jest aktywowany. Początkowo problemy wiązano z pełną usterek październikową aktualizacją Windowsa 10 oraz niedawno wykonanymi instalacjami, ale szybko okazało się, że dotyczy użytkowników bez względu na numer kompilacji systemu oraz datę instalacji, a kłopoty zostały ostatecznie potwierdzone przez samego producenta.

Na tym jednak niespodzianki się nie kończą, ponieważ u niektórych osób błąd aktywacji to tylko jeden z problemów. Oprócz tego systemy z licencją Pro w niektórych przypadkach są teraz rozpoznawane jako Home, czyli wersje o mniejszych możliwościach. Usterka ma zostać szybko rozwiązana, a jeszcze wczoraj mówiono, że problemy znikną w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Okazuje się jednak, że zamiast czekać na oficjalne rozwiązanie ze strony producenta, można podjąć próbę samodzielnego rozwiązania problemu, swoją drogą również wykorzystując do tego narzędzia Microsoftu.

Widok ustawień poprawnie zaktywowanego Windowsa 10 Home. W przypadku błędów pomocne może się okazać Narzędzie do rozwiązywania problemów.
Widok ustawień poprawnie zaktywowanego Windowsa 10 Home. W przypadku błędów pomocne może się okazać Narzędzie do rozwiązywania problemów.

Jak bowiem zwraca uwagę serwis Softpedia, z rozwiązaniem opisywanej usterki aktywacji dobrze radzi sobie wbudowane w system narzędzie, które rzadko kiedy kojarzone jest z trafnymi podpowiedziami i faktyczną pomocą, a mowa o Narzędziu do rozwiązywania problemów. Jak podaje Softpedia, w przypadku błędu aktywacji systemu wystarczy uruchomić opisywane narzędzie, by za kilka chwil system został ponownie aktywowany. Warto tu dodać, że wcześniej ta metoda nie była skuteczna, toteż można wnioskować, że prace nad rozwiązaniem problemu po stronie Microsoftu faktycznie są intensywne.

Co ciekawe, alternatywną metodą poradzenia sobie z problemem może być próba aktywacji systemu z poziomu Wiersza polecenia uruchomionego z uprawnieniami administratora. Jedyne polecenie, jakie trzeba wpisać to slmgr.vbs -ipk kodLicencyjny, gdzie kodLicencyjny to właściwy dla danego systemu kod z numerem licencji Windowsa 10.

Producent nie bagatelizuje błędu, o czym poinformowano w jednym z wątków na łamach oficjalnego forum Windowsa. Mamy świadomość, że niektórzy użytkownicy Windowsa 10 Pro oraz Enterprise doświadczają problemu z rozpoznawaniem swoich licencji systemów jako aktywowanych – czytamy we fragmencie oficjalnej informacji. Microsoft dodaje, że usterka może się objawiać komunikatem o korzystaniu z edycji Pro przy posiadaniu ważnej licencji na edycję Home lub jednym z kodów błędów: 0X803F8001, bądź 0xC004C003.

Microsoft dodaje, że problem powinien zostać rozwiązany w ciągu najbliższych godzin. Użytkownicy mogą do tego czasu swobodnie korzystać ze swoich komputerów, choć muszą pogodzić się z widocznym na pulpicie znakiem wodnym informującym o nieudanej aktualizacji Windowsa 10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)