Windows 10 China Government Edition – „dziesiątka” skrojona na Państwo Środka

Windows 10 China Government Edition – „dziesiątka” skrojona na Państwo Środka

Windows 10 China Government Edition – „dziesiątka” skrojona na Państwo Środka
24.05.2017 10:37, aktualizacja: 05.06.2017 13:35

„Honor” to najważniejsze słowo, jakie pojawiło się wkomunikacie Microsoftu dotyczącym wydania specjalnej wersji Windowsa– Windows 10 China Goverment Edition. Honorem i przywilejem jestmóc być w Chinach, honorem jest pracować i uczyć się w Chinach,honorem jest powitać szefową spółki joint venture utworzonejprzez Microsoft i China Electronics Technology Group. Oddawszy pokłongospodarzom podczas premiery nowego Surface Pro w Szanghaju,Microsoft zapowiada, że oto wreszcie ma coś, co spełni wymoginajwyższych władz Państwa Środka. Czy to koniec prób ucieczki odoprogramowania z Redmond?

Nie da się zaprzeczyć, że rola Microsoftu w Chinach jestogromna, setki milionów ludzi pracują tam i bawią się nakomputerach z oprogramowaniem tej firmy. Nie jest to jednak takarola, jaką by sobie współczesny Microsoft wymarzył. Chiny wzdecydowanej większości pozostały w erze Windowsa 7, a nakilkudziesięciu milionach pecetów wciąż zainstalowany jestWindows XP. Windows 8/8.1 nigdy nie zdobyło większej popularności,a program darmowego uaktualnienia starych systemów nie wzbudziłwśród chińskich użytkowników praktycznie żadnegozainteresowania.

W tej sytuacji jedynym sposobem na poprowadzenie Chin kuprzyszłości, której na imię Windows 10, stała się współpracaz chińskimi OEM-ami. I faktycznie, Microsoft uhonorował ich podczaswczorajszej premiery, wymieniając Lenovo, Xiaomi i Huawei jako tefirmy, które budując nowe urządzenia i projektując nowedoświadczenia, przynoszą Windows 10 chińskim użytkownikom.Wspólnie z Microsoftem mają *inspirować całe pokolenie twórców,by mogli robić więcej, być bardziej produktywni i mieć z tegowięcej zabawy *– jakstwierdził Terry Myerson, szef grupy Windows and Devices.

Czy jednak mówienie o chińskichOEM-ach przy okazji wprowadzania na rynek konkurencyjnego dla nichsprzętu, Surface Pro, to dobry pomysł? Posunięcie ryzykowne, ale zdrugiej strony, co Chińczycy mogą zrobić? Zainstalować na swoimsprzęcie na złość Microsoftowi Ubuntu Kylina? Wątpliwe, bywiększość ich klientów była na to gotowa.

Windows 10 po chińsku – zysk w zamian za kontrolę

O ile jednak zdobycieużytkowników domowych wydaje się relatywnie proste, znaczniegorzej wyglądała sytuacja w sektorze publicznym, i do pewnegostopnia też korporacyjnym, tak bardzo w Chinach zależnym odpaństwowych wpływów. Niejednokrotnie władze chińskie otwarciedawały Microsoftowi do zrozumienia, że chcą się go pozbyć,osiągając narodową niezależność od amerykańskiegooprogramowania, budując własne linuksowesystemy.

W ciągu ostatnich dwóch latdoszło jednak do przełomu w tej sytuacji. CMIT to spółka jointventure założona przez Microsoft i chińską China ElectronicsTechnology Group, należącą do państwa korporację, którejprzychód w zeszłym roku wyniósł niemal 190 mld renminbi (ok. 95mld złotych). Jej szefowa, pani Beth Xu, wspólnie z Terry Myersonemogłosiła dostępność Windows 10 China Goverment Edition, systemuoperacyjnego zaprojektowanego przez CMIT specjalnie z myślą opotrzebach Pekinu.

Jakie to potrzeby? Choć otwarcietego nie powiedziano, wygląda na to, że chiński rząd dostałpełen dostęp do kodu źródłowego Windowsa, przeprowadzając pełenjego audyt. Sam Microsoft deklaruje, że rząd chiński manajwyższe standardy bezpieczeństwa,więc przez ostatnie dwa lata gorliwie współpracowano z nim wkwestii sprawdzenia bezpieczeństwa Windowsa 10.

W efekcie prac CMIT dostajemylokalną wersję Windows 10 Enterprise Edition, z której usuniętowszystkie funkcje zbyteczne dla chińskich pracowników(takie jak OneDrive), oddanotelemetrię i mechanizm aktualizacji pod kontrolę rządu, i conajciekawsze, umożliwiono władzom stosowanie własnych algorytmówszyfrowania. To ostatnie budzi największe zaskoczenie – czyżbyChińczycy wiedzieli o domyślnie stosowanych kryptosystemach wWindowsie 10 coś, czego my nie wiemy?

Pierwszym producentem sprzętu,który zaoferuje Windows 10 China Goverment Edition na swoichkomputerach będzie Lenovo. Pierwszymi instytucjami rządowymi, któresystem ten wykorzystają będzie chińska administracja celna,magistrat Szanghaju oraz państwowa firma Chengdu Westone InformationIndustry Co., Ltd. Efekty pilotażowego wdrożenia mają zostaćocenione już w przyszłym roku.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)