Microsoft otrzymał zgodę na sprzedaż oprogramowania firmie Huawei, podaje Reuters. To niewątpliwy kamień milowy w kwestii stosunków na linii USA-Huawei.

bEUVBmGd

"Dnia 20 listopada Departament Handlu USA przychylił się do postulatu, aby Microsoft mógł sprzedawać oprogramowanie produkowane na masową skalę firmie Huawei" – ujawnił rzecznik prasowy Microsoftu, cytowany przez Reutersa.

Gigant z Redmond nie chce ujawnić dokładnego zakresu licencji, ale nieoficjalnie udało się nam ustalić, że chiński potentat może znów liczyć na dostawy Windowsa 10 i w pełni legalnie sprzedawać komputery z tym właśnie systemem operacyjnym.

Przypomnijmy, w maju Departament Handlu USA dodał firmę Huawei na tzw. czarną listę handlową, całkowicie zabraniając jej współpracy z podmiotami amerykańskimi pod pretekstem obaw o cyberbezpieczeństwo. Na drodze dialogu z Chinami zakaz nieco zelżał. Obecnie przedsiębiorstwa z USA mogą handlować z Huawei pod warunkiem uzyskania odpowiedniej zgody i sprzedawania wyłącznie towarów powszechnie dostępnych.

bEUVBmGf

Wciąż taką zgodą nie dysponuje jednak Google, dzierżące prawa do kluczowych usług mobilnego Androida. I – jak podaje Reuters – nie chce sprawy komentować. Tak czy inaczej Huawei jeden istotny problem z oprogramowaniem ma z głowy: nie musi poszukiwać alternatywnego systemu operacyjnego dla sprzedawanych przez siebie laptopów Matebook.

W środę amerykańscy oficjele przyznali, że Departament Handlu otrzymał około 300 wniosków o zgodę na handel z Huawei. Nie wiadomo jeszcze, ile z nich zostanie zaakceptowanych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (87)
bEUVBmHb