Windows 10 i nic innego: Microsoft zakończył sprzedaż licencji OEM na stare Windowsy

Windows 10 i nic innego: Microsoft zakończył sprzedaż licencji OEM na stare Windowsy

Windows 10 i nic innego: Microsoft zakończył sprzedaż licencji OEM na stare Windowsy
02.11.2016 12:47, aktualizacja: 02.11.2016 13:03

Nowych komputerów ze starymi Windowsami już nie kupimy.Microsoft z końcem października zakończył sprzedaż licencji naWindows 7 Professional i Windows 8.1 swoim partnerom sprzętowym. Wten sposób wszyscy ci, którzy chcieliby zmontować sobie komputerbez „dziesiątki”, skazani zostali na szukanie sprzętu z rynkuwtórnego czy wyprzedaży.

W październiku 2014 roku Microsoft zaprzestał sprzedażyproducentom sprzętu licencji na Windows 7 Home Basic, Windows 7 HomePremium i Windows 7 Ultimate, w pierwszym kroku wycofywania starszychsystemów z rynku. W styczniu 2015 roku zakończyło się podstawowewsparcie dla Windowsa 7 (system ten otrzymuje już tylko łatkibezpieczeństwa – do stycznia 2020 roku), zaś w czerwcu br.zakończono sprzedaż licencji na Windows 8. Po 31 października br.Microsoft całkowicie oczyścił sobie przedpole: Windows 10 pozostałjego jedynym desktopowym systemem operacyjnym na rynku.

Ostatnim etapem tej czystki będzie zakończenie podstawowegowsparcia dla Windowsa 8.1, planowane na styczeń 2018 roku – wtedyMicrosoft będzie już mógł skupić się tylko na Windowsie 10także w kwestii rozwoju oprogramowania. Samo poszukiwanie na siłęstarszych Windowsów traci więc dziś większy sens, tym bardziej,że trafiła do nich telemetria, przed którą tak się wszyscywzbraniali, zmieniono też ich metodę aktualizacji – teraz taksamo jak w „dziesiątce” nie można już wybrać instalacjiindywidualnych łatek, dostajemy wszystko w pakiecie.

Korporacje powoli zaczynają się godzić z realiami rynku, aproducenci pecetów zacierają ręce – trzeci kwartał był podwzględem sprzedaży pecetów z Windowsem 10 klientom biznesowymznakomity. Jay Miley, prezes zajmującej się bezpośredniąsprzedażą sprzętu komputerowego do firm amerykańskiej firmy PCMstwierdził na konferencji prasowej podsumowującej kwartalne wyniki,że Windows 10 ożywiło w końcu rynek PC i jest powszechnieakceptowane – tym bardziej, że wiele nowych urządzeń wprzyszłości będzie wymagało korzystania z tego systemu.

Zdaniem przewodniczącego firmy, Franka Khulusiego, nie ma coliczyć na powrót do dni chwały branży PC, ale rynek będziezdrowszy, niż to, co widzieliśmy w kilku ostatnich latach. Anitelefon, ani tablet nie zdołały zastąpić peceta, a teraz wreszcieprzyszedł czas na odświeżenie tych milionów starszych maszyn,zastępując je nowymi pecetami z Windowsem 10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (203)