Windows 10 i nowe powiadomienia o końcu wsparcia. Tym razem mogą się spodobać

W Windows 10 mogą się pojawić nowe powiadomienia o końcu wsparcia wersji, fot. Oskar Ziomek
W Windows 10 mogą się pojawić nowe powiadomienia o końcu wsparcia wersji, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

16.03.2020 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Windows 10 mogą się pojawić nowe ostrzeżenia o końcu wsparcia danej kompilacji systemu. Chodzi o testowane właśnie powiadomienia, które miałyby wyświetlać się w Windows Update, poniżej informacji o dostępnych aktualizacjach systemu. W ten sposób użytkownicy sprawdzający aktualizacje ręcznie, mogliby dowiedzieć się, że czas zainstalować nowsze wydanie Windows 10, by nadal otrzymywać aktualizacje.

Takie podejście jest dość zaskakujące, ponieważ mocno odbiega od dotychczas stosowanej przez Microsoft ideologii. Zgodnie z nią, aktualizacja systemu na etapie końca wsparcia dla danej wersji powinna być automatyczna, by zapewnić użytkownikowi pełne bezpieczeństwo. Nie jest tu mowa o comiesięcznych łatkach, ale o aktualizacji Windowsa do kolejnej tak zwanej "dużej wersji", która jest dalej wspierana w danym momencie.

Przypuszcza się, że nowe powiadomienie będzie widoczne tylko w Windows Update, a co za tym idzie – użytkownik nie będzie napastowany przez system informacją o konieczności instalacji nowej wersji. O ile dla zaawansowanych użytkowników, którzy z jakichś przyczyn świadomie odwlekają aktualizację Windows 10 to raczej dobra wiadomość, o tyle dla większości osób to otwarta droga do problemów. Bez dodatkowych powiadomień na pulpicie, czy wreszcie bez wymuszenia aktualizacji, ich systemy pozostaną w pewnym momencie bez aktualizacji bezpieczeństwa.

Statystyki pokazują, że znakomita większość użytkowników Windowsa 10 korzysta z najnowszej, a maksymalnie przedostatniej wydanej "dużej wersji" systemu. Według danych AdDuplex, w lutym bieżącego roku ponad 75 proc. użytkowników Windowsa 10 korzystało wersji 19H1 oraz 19H2, czyli dwóch najnowszych wydań. Warto dodać, że wolniejsze tempo wdrażania aktualizacji w ostatnim czasie wynika z zmienionego podejścia Microsoftu, zgodnie z którym kolejne wydania Windows 10 są dokładniej testowane, nim trafią do wszystkich użytkowników poza programem Insider.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)