Windows 10 i nowy pomysł na oszczędzanie miejsca na dysku – archiwizacja aplikacji

Windows 10 i nowy pomysł na oszczędzanie miejsca na dysku – archiwizacja aplikacji28.08.2020 16:16
Windows 10 będzie oszczędzał miejsce na dysku archiwizując aplikacje, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 będzie oszczędzał miejsce na dysku archiwizując aplikacje, fot. Oskar Ziomek

Microsoft pracuje nad kolejną metodą oszczędzania miejsca na dysku komputera. Windows 10 będzie w tym celu archiwizować aplikacje, czyli usuwać większość ich danych, o ile użytkownik korzysta z danego programu tylko sporadycznie. Prywatne pliki i dane użytkownika mają zostać zachowane, a pozostałe – niezbędne do działania aplikacji – będą pobierane na żądanie, przy kolejnej próbie jej uruchomienia.

Nowa opcja już teraz jest widoczna w Windows 10 dla testerów w ramach programu Insider. By ją dezaktywować (domyślnie jest bowiem włączona), należy zajrzeć do ustawień Aplikacji, gdzie widnieje obecnie pod oryginalną nazwą Archive apps. W praktyce chodzi o usuwanie niektórych plików aplikacji, które są dostępne w Microsoft Store.

Archiwizacja aplikacji dostępna w Windows 10 dla Insiderów (kanał Dev), fot. Oskar Ziomek.
Archiwizacja aplikacji dostępna w Windows 10 dla Insiderów (kanał Dev), fot. Oskar Ziomek.

Jeśli Windows 10 uzna, że dana aplikacja używana jest rzadko, część jej plików zniknie z dysku, co zwolni miejsce, ale jednocześnie stworzy problem przy próbie kolejnego uruchomienia. System będzie musiał bowiem w przyszłości pobrać brakujące pliki, a co za tym idzie posiadać połączenie z internetem, zaś użytkownik – dodatkowy czas i cierpliwość, jeśli zdecyduje się jednak użyć danego programu.

Na tę chwilę z ustawień Windows 10 nie można się dowiedzieć wprost, jak rozumiane jest "rzadkie używanie" aplikacji. W efekcie trudno więc także oszacować, kiedy będzie można zauważyć korzyści z aktywowania nowej funkcji. Można się także zastanawiać, czy w dobie rosnących pojemności stosunkowo tanich dysków, opisywaną nowość należy uznać za szczególnie "wyczekiwaną" – szczególnie z punktu widzenia użytkowników desktopów czy laptopów, nawet jeśli będziemy mówić o odzyskaniu w ten sposób setek megabajtów czy kilku gigabajtów miejsca.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)