Windows 10 i problem tymczasowego konta użytkownika – znikają pliki i ustawienia

Windows 10 i problem tymczasowego konta użytkownika – znikają pliki i ustawienia
04.05.2020 14:48
Użytkownicy Windows 10 wciąż skarżą się na znane problemy, fot. Getty Images
Użytkownicy Windows 10 wciąż skarżą się na znane problemy, fot. Getty Images

Niektórzy użytkownicy Windows 10 wciąż mają problem z tymczasowym kontem użytkownika, które jest włączane po aktualizacji systemu. Usterka pojawia się niekonsekwentnie i trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest jej przyczyną. Okazuje się, że wyjątkiem nie jest pakiet aktualizacji KB4549951, który został wydany w kwietniu – po instalacji niektórzy nie mogą zalogować się do swojego konta, co powoduje dodatkowe problemy.

O ile bowiem niekiedy wystarczy po prostu raz jeszcze uruchomić komputer, by tymczasowe konto bez aplikacji i danych nie ładowało się automatycznie, tak czasami problem jest poważniejszy. Okazuje się, że w niektórych przypadkach, na co zwraca uwagę Windows Latest, dane użytkowników znikają (choć tylko pozornie), co trudno uznać za drobny błąd.

Na szczęście, pliki da się przywrócić (prawdopodobnie w każdym przypadku), bowiem kłopot zdaje się wynikać z automatycznej zmiany rozszerzeń plików związanych z kontem użytkownika komputera. Jeśli więc po zalogowaniu do swojego konta użytkownika, dokumentów nie da się znaleźć, należy sprawdzić, czy wśród systemowych folderów pliki związane z nazwą konta nie zostały uznane za "niepotrzebne", o czym może świadczyć rozszerzenie .bak czy .ooo.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że błąd występuje, a przeniesione pliki mogą dla wielu osób stanowić spory problem i być źródłem frustracji – z pewnością nie każdy będzie bowiem zdawać sobie sprawę, że w tym przypadku dane może stosunkowo łatwo odzyskać. Jak wynika z odpowiedzi obsługi Microsoftu na zgłaszane przez użytkowników problemy, polecanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stworzenie nowego konta użytkownika i ręczne przeniesienie dokumentów.

Od siebie pragniemy dodać, że zawsze warto pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowej plików i przechowywać ją choćby na zewnętrznym nośniku. Wówczas – nawet w przypadku problemów z Windows 10 – do danych będzie się można bezproblemowo dostać, co zaoszczędzi nerwów przy ewentualnych kłopotach z aktualizacjami.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)