Windows 10 i zarządzanie dyskami w "nowych ustawieniach". Jednolity interfejs powstaje w bólach

Windows 10 i zarządzanie dyskami w "nowych ustawieniach". Jednolity interfejs powstaje w bólach

Windows 10 dostanie nowe narzędzie do zarządzania dyskami, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 dostanie nowe narzędzie do zarządzania dyskami, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
24.08.2020 11:47, aktualizacja: 24.08.2020 12:05

Windows 10, ponad 5 lat po premierze, najprawdopodobniej w wersji 20H2 jesienią bieżącego roku doczeka się zarządzania dyskami dostępnego w ramach "nowych ustawień". Od początku brakuje tu szeregu ważnych narzędzi, przez co interfejs systemu jest niespójny.

Choć dla wielu użytkowników Windows 10 zarządzanie dyskami z pewnością nie należy do często, albo nawet kiedykolwiek wykorzystywanych narzędzi, jak zawsze w takiej sytuacji powstaje pytanie, dlaczego na tak prostą z pozoru zmianę Microsoft kazał aż tyle czekać.

Leciwe Zarządzanie dyskami, które znane jest od wielu wersji Windowsa, fot. Oskar Ziomek.
Leciwe Zarządzanie dyskami, które znane jest od wielu wersji Windowsa, fot. Oskar Ziomek.

Zarządzanie dyskami to narzędzie, którego możliwości i interfejs w Windowsie nie zmieniały się przez lata. Funkcjonalność jest jednak wystarczająca, aby przy jego pomocy sformatować nowy dysk twardy czy podzielić istniejący nośnik na partycje. Użytkownicy, którzy mieli okazję zmieniać w swoich komputerach dyski lub dzielić obecne na partycje, z pewnością znają zarządzanie dyskami i jego obsługę. Pozostali – mniej zaawansowani użytkownicy Windows 10 – niekoniecznie wiedzą o jego istnieniu.

Wkrótce jednak może się to zmienić, bo opisywane funkcje mają trafić do bardziej przystępnych wizualnie "nowych ustawień", które w Windows 10 funkcjonują równolegle do leciwych narzędzi okienkowych pamiętających czasy Windowsa XP i starszych.

Nowe Zarządzanie dyskami w ustawieniach Windows 10, widok uproszczony, fot. Oskar Ziomek.
Nowe Zarządzanie dyskami w ustawieniach Windows 10, widok uproszczony, fot. Oskar Ziomek.

Opisywana zmiana została wprowadzona w kompilacji 20197 Windowsa 10, która jest już dostępna dla testerów korzystających z deweloperskiego kanału programu Insider. Microsoft tłumaczy, że narzędzie już teraz pozwala formatować dyski, tworzyć partycje czy przypisywać napędom litery. Twórcy dodają, że zostało stworzone od podstaw, dzięki czemu zadbano o integrację z innymi elementami systemu.

Dodatkowe opcje są dostępne po wybraniu "Właściwości", fot. Oskar Ziomek.
Dodatkowe opcje są dostępne po wybraniu "Właściwości", fot. Oskar Ziomek.

Tradycjonaliści nie będą zawiedzeni

Na tym etapie stare narzędzie do zarządzania dyskami pozostaje aktywne i – mając na uwadze brak konsekwencji Microsoftu – pozostanie takie zapewne jeszcze przez długi czas, także po wdrożeniu nowych ustawień do stabilnej wersji Windows 10.

Dobrym przykładem podobnego niedbalstwa było wdrożenie *Czujnika pamięci, a później rozszerzenie opcji oczyszczania dysków w "nowych ustawieniach". Wcześniejsze Oczyszczanie dysków* we właściwościach napędów jest bowiem wciąż dostępne. Przy okazji warto przypomnieć, że od początku ignoruje systemowy ciemny motyw, co pokazuje, jak wiele obszarów w Windows 10 wymaga jeszcze poprawek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)