Windows 10: niewielka aktualizacja rozwiązuje problemy z połączeniami Wi-Fi oraz VPN

Windows 10: niewielka aktualizacja rozwiązuje problemy z połączeniami Wi‑Fi oraz VPN

Windows 10: niewielka aktualizacja rozwiązuje problemy z połączeniami Wi-Fi oraz VPN
Oskar Ziomek
18.09.2018 13:10

Do użytkowników Windowsa 10 trafiają kolejne aktualizacje zbiorcze. Tym razem składają się z małej liczby poprawek, ale z pewnością ucieszą osoby, które w ostatnim czasie doświadczały specyficznych problemów z połączeniami Wi-Fi oraz VPN, w tym przypadku głównie w firmach. Łatki, które rozwiązują ostatnie usterki w tym zakresie zostały przygotowane dla Windowsa 10 w najnowszej wersji 1803 po kwietniowej aktualizacji (wówczas właściwa paczka to KB4464218), a także dla wcześniejszej wersji 1709 (aktualizacja oznaczona jest wtedy jako KB4464217).

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na pierwszą z wymienionych paczek, której instalacja podnosi numer kompilacji najnowszego Windowsa 10 do Builda 17134.286. Łatka rozwiązuje w tym przypadku problem, który występuje podczas logowania do usługi Windows Intune (stosowanej w firmach) po instalacji dowolnej innej aktualizacji wydanej pomiędzy 24 lipca i 11 września.

Obraz

Okazuje się, że aktualizacje instalowane w tym okresie mogły powodować problem z rozpoznawaniem plików PFX, które wykorzystywane są do uwierzytelniania połączenia Wi-Fi oraz VPN. W rezultacie działanie Intune mogło być powolne, gdyż usługa nie radziła sobie z rozpoznaniem właściwego certyfikatu w urządzeniu. Instalacja KB4464218 ma ten problem rozwiązywać i jak deklaruje Microsoft, nie powodować przy tym dodatkowych błędów.

Tymczasem do użytkowników starszej edycji Windowsa 10 trafia aktualizacja KB4464217, która podnosi numer kompilacji systemu do Builda 16299.666. W tym przypadku rozwiązywany jest dokładnie ten sam problem, co powyżej, ale nie tylko. Microsoft rozwiązał ponadto usterkę związaną z błędem zdalnego dostępu 809, który pojawiał się u niektórych użytkowników w wyniku blokady połączenia VPN podczas korzystania z protokołu IKEv2. Aktualizacja KB4464217 eliminuje te problemy i jak wynika z bieżących informacji, nie powoduje przy tym innych błędów.

Warto przypomnieć, że poza opisanymi wyżej łatkami rozwiązującymi usterki związane z sieciami, Microsoft wydał w ubiegłym tygodniu aktualizacje zbiorcze w ramach Patch Tuesday. W tym przypadku wszystkie łatki związane są z bezpieczeństwem i warto się nimi zainteresować, ponieważ wśród poprawek znalazła się łatka na odkrytą niedawno lukę w systemowym Harmonogramie zadań. Bez aktualizacji spreparowane oprogramowanie ma możliwość podniesienia swoich uprawnień do systemowych, co stanowi furtkę do kolejnych ataków w przyszłości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)