Windows 10 radzi już sobie z regionalnymi ustawieniami, popilnuje też mikrofonu

Windows 10 radzi już sobie z regionalnymi ustawieniami, popilnuje też mikrofonu

Windows 10 radzi już sobie z regionalnymi ustawieniami, popilnuje też mikrofonu
06.06.2018 23:20, aktualizacja: 07.06.2018 13:46

Do uczestników programu Windows Insider, którzy nie boją sięnowej wersji systemu co tydzień (czyli pozostają w szybkimpierścieniu aktualizacji) właśnie zapukał build oznaczonynumerkiem 17686. Kolejny Windows 10 z gałęzi Redstone 5 to przedewszystkim ulepszenia w zakresie konfiguracji ustawień regionalnych,rozszerzonej rzeczywistości, oraz jakkolwiek by to nie zabrzmiało…prywatności.

Może wydawać się to zaskakujące, ale Windows 10 w swoichUstawieniach regionu pozwalał do tej pory jedynie wybrać sobiekraj/region. Narzucało to ustalone przez Microsoft konfiguracjekalendarza, waluty, formatu daty itp. Jeśli ktoś chciał tospersonalizować, musiał sięgnąć do głęboko ukrytegokonfiguratora rodem z Windowsa 7.

Teraz w Ustawieniach pojawił się nowy widok, w którym można tewszystkie ustawienia skonfigurować w stylu, jaki przystoi„dziesiątce”, bez przypominania, że w środku siedzi jakieświn32. Ustawimy sobie tu stosowany kalendarz, pierwszy dzieńtygodnia, oraz format skróconego i pełnego zapisu danych.

Choć ustawienia regionalne bardziej rozbudowane, polonizacja systemu wciąż kuleje
Choć ustawienia regionalne bardziej rozbudowane, polonizacja systemu wciąż kuleje

Pojawił się też widok języków, który pozwala pobrać„regionalne pakiety doświadczenia”, tj. po prostu nowe języki zMicrosoft Store. W ten sposób dodamy dodatkowy język do systemu,który będzie mógł być wykorzystany w nawigacji, menu,wiadomościach, ustawieniach i pomocy. Możliwe było to jużwcześniej, teraz jednak jest to wygodniejsze – i niewątpliwieprzyda się każdemu, kto uczy się nowego języka.

Potrzebujesz dodatkowego języka interfejsu? Nic prostszego.
Potrzebujesz dodatkowego języka interfejsu? Nic prostszego.

Wspomniane ulepszenia w zakresie rozszerzonej rzeczywistości (czyteż jak to nazywa Microsoft, Windows Mixed Reality) czynią z niejwreszcie równoprawną formę obcowania z pecetem. Otóż będziemożna wreszcie zrezygnować z monitora – tryb rozszerzonejrzeczywistości w kompatybilnych goglach może zostać aktywowanyautomatycznie po zalogowaniu. Póki co monitor potrzebny jest wciążdo pierwszej konfiguracji WMR, z czasem może i to odpadnie.

Poprawiono też obsługę przechwytywania wideo, zaś windowsowymaplikacjom udostępniono interfejs kamery, pozwalający przechwytywaćobrazy z tego „zmiksowanego”, wirtualnego świata.

Wspominając na początku o lepszej ochronie prywatności wcalenie żartowaliśmy. Nowe Windows 10 ostrzega teraz przed aplikacjami,które chciałyby skorzystać z mikrofonu. Niestety jednakostrzeżenie to pojawia się tylko wtedy, jeśli w ustawieniachzablokowało się dostęp do mikrofonu. Windows wówczas w raziepróby uzyskania dostępu prosi użytkownika o rozważenie ustawieńprywatności.

Dostęp do mikrofonu zablokowany – kolejny anglojęzyczny komunikat
Dostęp do mikrofonu zablokowany – kolejny anglojęzyczny komunikat

Pozostałe zmiany dotyczą głównie poprawek błędów. Międzyinnymi naprawiono problem z poprzedniego buildu, który powodowałczęste awarie procesów z komunikatem CRITICAL_PROCESS_DIED, znówWordPad i Paint przenoszą po aktualizacjach swoje ustawienia iostatnio używane pliki, poprawiono wyświetlanie cieni dlakomponentów paska zadań, znów działają przyciski plus Zegara iKalendarza, a w konsoli ponownie widoczny jest kursor (który zjakiegoś powodu przepadł w ostatnich kompilacjach).

Wciąż należy spodziewać się problemów z ciemnym motywem wmenedżerze plików i oknie dialogowym. Z jakiegoś powodu teżkliknięcie menu Start może spowodować gwałtowne spowolnieniepracy systemu. Microsoft przyznaje też, że fonty pobrane zMicrosoft Store mogą nie działać we wszystkich aplikacjach.

Z dokładnym opisem wszystkich nowości zapoznacie się wewpisie na blogu Windows Experience. Przypominamy też, że już22 czerwca zaczyna się wielkie polowanie na błędy w Windowsie 10.Zapraszamy do uczestnictwa, w końcu najlepszy system operacyjny naświecie nie zrobi się sam.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)