Windows 10: sierpniowa aktualizacja i BSOD-y – głównie w komputerach Lenovo

Strona głównaWindows 10: sierpniowa aktualizacja i BSOD-y – głównie w komputerach Lenovo
31.08.2020 15:40
Aktualizacja Windows 10 psuje niektóre komputery, fot. PIxabay
Aktualizacja Windows 10 psuje niektóre komputery, fot. PIxabay
bDUrpLLq

Windows 10 ma poważne problemy po sierpniowej aktualizacji KB4566782. Usterka dotyczy głównie komputerów Lenovo i użytkowników, którzy zdążyli już zaktualizować Windows 10 do wersji 2004. W wyniku błędu, system wyświetla w niektórych przypadkach niebieski ekran śmierci (BSOD), który konsekwentnie pojawia się podczas włączania komputera.

bDUrpLKJ

Choć zgłoszenia tej usterki pojawiały się w sieci już od połowy sierpnia, gdy Microsoft wydał aktualizację KB4566782 dla Windows 10, Lenovo dopiero teraz potwierdził problem, na co zwrócił uwagę serwis Windows Latest. W tym przypadku mowa o nieobsłużonym wyjątku podczas próby uruchomienia systemu, ale Lenovo pisze także o szeregu innych usterek, w tym problemie z logowaniem z użyciem Windows Hello czy BSOD-ach przy próbach włączania aplikacji Lenovo Vantage czy skanowania w Defenderze.

Jak podaje producent, kłopoty mają dotyczyć tylko serii ThinkPad i jedynie modeli z 2019 oraz 2020 roku. Co ciekawe, rozwiązaniem usterki ma być wyłączenie opcji Enhanced Windows Biometric Security w BIOS-ie, co można znaleźć w kategorii Security i zakładce Virtualization. Takie podejście pozwala obejść problem tylko w komputerach Lenovo. Okazuje się jednak, że użytkownicy innych sprzętów także trafiają na opisywane usterki Windows 10 i w tym przypadku rozwiązanie nie jest już znane.

W tym przypadku trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na kolejne poprawki do Windows 10 ze strony Microsoft. Na korzyść użytkowników przemawia fakt, iż od niedawna Microsoft znów wydaje opcjonalne aktualizacje systemu, które wcześniej wstrzymano z powodu pandemii. Możliwe więc, że problem zostanie dostrzeżony i rozwiązany poza typowym harmonogramem aktualizacji, a co za tym idzie – łatki szybciej trafią do komputerów poszkodowanych użytkowników Windows 10.

Udostępnij:
bDUrpLLH