Windows 10: ważna funkcja systemowa może doprowadzić do awarii

Windows 10: ważna funkcja systemowa może doprowadzić do awarii

fot. hectorRegala/Microsoft Community
fot. hectorRegala/Microsoft Community
21.12.2020 08:57, aktualizacja: 21.12.2020 09:14

Najnowsza wersja Windowsa z uaktualnieniem jesiennym, czyli Windows 10 20H2 może być podatna na poważne awarie systemu. Mogą one nastąpić w pewnych okolicznościach, związanych z użyciem narzędzia do diagnostyki systemu.

Niemiecki badacz Günter Born odkrył, że narzędzie ChkDsk służące do sprawdzania stanu dysku może uszkodzić pliki systemowe, a także doprowadzić do tzw. "niebieskiego ekranu śmierci" (czyli zawieszenia się systemu z komunikatem o awarii i resetu). Miałoby się to dziać po pierwszym restarcie systemu dokonanym po sprawdzeniu dysku.

Problem dotyczy wyłącznie Windows 10 po zbiorczej aktualizacji KB4592438 i dysków SSD - nie wiemy, jaki dokładnie element tego uaktualnienia go powoduje, ale jest ono temu winne.

W sytuacji opisanej na przykładzie jednego z administratorów sieci IT w Niemczech, doszło do uszkodzenia głównej tablicy plików (MFT) NTFS.

Sprawa wymaga dalszego zbadania, by uściślić jakie dokładnie urządzenia są dotknięte problemem. Adminstratorom sieci IT zaleca się cofnięcie wyżej wymienionej aktualizacji. Microsoft nie odniósł się jeszcze do sytuacji.

Jeśli dokucza wam ten problem i chcecie odinstalować aktualizację KB4592438, należy wejść do ustawień (skrót: przycisk Windows + I), a następnie do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, po czym wybrać Windows Update. Tam będzie dostępna do wyboru opcja "Wyświetl historię aktualizacji". Znajdujący się na samej górze przycisk "odinstaluj aktualizację" wyświetli nam ich listę, z czego należy wybrać: KB4592438.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)