Windows 10 wykorzysta potencjał smartfonów z dużymi ekranami

Windows 10 wykorzysta potencjał smartfonów z dużymi ekranami

Windows 10 wykorzysta potencjał smartfonów z dużymi ekranami
02.06.2015 18:19

Nokia Lumia 1520 posiada 6-calowy wyświetlacz i działa pod kontrolą systemu operacyjnego, którego interfejs nie jest w ogóle dostosowany do takiej przekątnej ekranu. Microsoft w końcu postanowił zerwać z takim podejściem i Windows 10 w nadchodzącej Lumii 940 XL będzie wykorzystywał potencjał dużego wyświetlacza. Dostaniemy wsparcie dla rysika i możliwość uruchomiania aplikacji na podzielonym ekranie.

Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że korzystanie z Windows 10 na smartfonach posiadających 512 MB RAM nie będzie należało do najwygodniejszych. Oczywiście system będzie pracował płynnie, ale jego możliwości będą znacząco ograniczone. Patrząc na znaczną większość ostatnich wiadomości dotyczących urządzeń z serii Lumia, łatwo jest zauważyć, że dotyczyły one przede wszystkim tanich modeli. Microsoft skupiał się głównie na wypuszczeniu budżetowych smartfonów. Natomiast o nowych modelach z najwyższej półki przez dłuższy czas było cicho, a przecież Lumia 930 zaczyna coraz bardziej odstawać od konkurencji.

Obraz

Jednak ostatnio zaczęły powoli pojawiać się informacje o dwóch topowych smartfonach – Lumia 940 i Lumia 940 XL. Właśnie poznaliśmy specyfikację drugiego modelu. Według serwisu nokiapoweruser.com dostaniemy 5,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Quad HD. We wnętrzu znajdzie się ośmiordzeniowy układ Snapdragon 810, 3 G RAM, 32 GB na pliki z możliwością rozszerzenia za pomocą kart pamięci. Dostaniemy dwie kamery – główna 20 MP i frontowa 5 MP. Pod względem podzespołów Lumia 940 XL nie wyróżnia się na tle konkurencji, zbliżoną specyfikację znajdziemy w innym smartfonach z górnej półki. Jednak to nie wydajność zwraca największą uwagę, a zmiany, które były wyczekiwane przez spore grono użytkowników smartfonów z Windows Phone wyposażonych w duże ekrany.

We wcześniejszych Lumiach potencjał ponad 5,5-calowego wyświetlacza nie był nigdy wykorzystany. Windows Phone nie różnił się niczym od tego w 4-calowoym smartfonie. Natomiast Windows 10 na Lumii 940 XL sprawi, że duży ekran będzie miał sens. W końcu będziemy mogli wykorzystać większą powierzchnię, otwierając dwie aplikacje obok siebie. Dodatkowo smartfon ma obsługiwać rysiki. Jeśli ta obsługa będzie na poziomie równie dobrym co w Samsungu Galaxy Note 4, to rysik będzie świetnym dodatkiem. Możliwe, że to właśnie dzięki rysikowi praca z pakietem biurowym będzie w końcu komfortowa. Warto wspomnieć jeszcze o wsparciu dla trybu Continuum – będziemy mogli podłączyć monitor oraz mysz i klawiaturę. Lumia 940 XL ma także posiadać skaner tęczówki oka, USB Type-C oraz będzie rozpoznawać gesty wykonywane w powietrzu.

Najnowsze informacje wskazują, że w końcu dostaniemy Lumię, która będzie działała pod kontrolą systemu dostosowanego do dużych ekranów. Na taki model musieliśmy naprawdę długo czekać. Konkurencja, chociażby w postaci Samsunga Galaxy Note, dawno już pokazała jak powinien wygląd fablet. Miejmy nadzieję, że Microsoft nie ograniczy się tylko do rysika i funkcji podziału ekranu na dwie jednocześnie pracujące aplikacje. Oprócz tego firma z Redmond powinna przede wszystkim dostosować interfejs całego systemu, aby praca na dużym ekranie była wygodna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)