Windows 10 z wbudowanym SSH: połączysz się z linuksowymi serwerami „od ręki”

Windows 10 z wbudowanym SSH: połączysz się z linuksowymi serwerami „od ręki”

Klient SSH z depositphotos
Klient SSH z depositphotos
16.05.2018 11:57

Przekształcanie Windowsa 10 w system nadający się do poważnejpracy postępuje w szybkim tempie. Kwietniowa aktualizacja (wersja1803) przynosi narzędzie niezbędne chyba każdemu, kto musi zdalnieadministrować serwerami – klienta OpenSSH. Co prawda oficjalnyklient został pokazany już w grudniu, ale był wówczas wersjąbeta, opcjonalnie instalowanym komponentem systemowym. Teraz jest nawyciągnięcie ręki – wystarczy uruchomić konsolę.

Każde kolejne wydanie Windowsa 10 przynosi coraz więcejużytecznych linuksowych narzędzi. Doczekaliśmy się nawet obsługilinuksowego (a właściwie uniksowego) stylu kończenia linii wNotatniku. Naturalne więc było, że Microsoft w końcu pokusi sięo wprowadzenie do Windowsa klienta i serwera protokołu SSH,najbardziej standardowego protokołu komunikacji dla sieci TCP/IP.

Wraz z wydaniem 1803 klient OpenSSH, bazujący na oficjalnejwersji 7.6p1 OpenSSH, staje się częścią Windowsa 10. Cozastanawiające, Microsoft się tym nigdzie głośno nie chwalił –odkrycia tego dokonał ekspert od bezpieczeństwa Oddvar Moe z firmyAdvania Norway. Serwer OpenSSH pozostaje opcjonalnym komponentem,który należy doinstalować, jeśli potrzebujemy zdalnego dostępudo naszego komputera z „dziesiątką”.

Windows 10 1803 has some interesting new binaries. I don't need to explain this picture.... - Well, they are signed at least#LOLBins #LOLBin #DFIR #RedTeam pic.twitter.com/CZyVGQ0PPt

— Oddvar Moe [MVP] (@Oddvarmoe) May 14, 2018Podobnie jak w poprzedniej w testowej wersji OpenSSH, plikiwykonywalne są przechowywane w katalogu C:\Windows\System32\OpenSSH.Wśród nich znajdziemy narzędzia scp i sftp, a także wszystko copotrzeba do zarządzania kluczami. Po pierwszym połączeniu zezdalnym serwerem, klient zapisze jego odcisk w pliku%UserProfile%.ssh\known_hosts.

Jeśli chcecie użyć klienta OpenSSH w swoim Windowsie, wystarczyże otworzycie konsolę (PowerShell lub klasyczne CMD.exe) iwpiszecie ssh. Wyświetli to listę argumentów. Są one takie samejak na Linuksie, tak więc jeśli chcecie zalogować się do zdalnegoserwera, wystarczy wpisać ssh nazwauzytkownika@nazwahosta. Zapierwszą próbą połączenia zostanie wyświetlony cyfrowy odciskpalca serwera z pytaniem o jego zaakceptowanie. Wystarczy sięzgodzić, a następnie podać hasło (chyba że serwer jestskonfigurowany tak, by uwierzytelnienie wykorzystywało parę kluczykryptograficznych). To wystarczy, by znaleźć się w powłocezdalnego systemu.

Listę darmowych hostów, oferujących linuksowe powłoki,znajdziecie tutaj.Osobiście polecamy Blinkenshell.org, który już od ponad 12 latniezawodnie się spisuje, ale niewątpliwie inne hosty też są wartesprawdzenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (197)