Windows 7. Microsoft wydał aktualizację bezpieczeństwa, ukradkiem dorzucili telemetrii

Windows 7. Microsoft wydał aktualizację bezpieczeństwa, ukradkiem dorzucili telemetrii

Windows 7. Microsoft wydał aktualizację bezpieczeństwa, ukradkiem dorzucili telemetrii
Piotr Urbaniak
12.07.2019 07:00

Zbiorcza aktualizacja zabezpieczeń dla Windowsa 7 na lipiec 2019 roku, wydana we wtorek, wbrew swej nazwie wcale nie podnosi poziomu bezpieczeństwa i prywatności. Wprost przeciwnie – zawiera porcję nowych algorytmów śledzących. Taką opinię wydał Woody Leonhard, autor bloga "Ask Woody" poświęconego poradom związanym z oprogramowaniem Microsoftu.

Leonhard odkrył, że rzeczona aktualizacja, oznaczona jako KB4507456, ma funkcje telemetryczne, które zostały pierwotnie dostarczone wraz z update'em KB2952664.

Zgodnie z oficjalną stroną Microsoftu, KB2952664 to "Aktualizacja zgodności dla utrzymania najnowszej wersji systemu Windows 7". Pochodzi z 7 marca 2019 roku. Jednak tu producent nieszczególnie ukrywa faktyczną rolę łatki. W opisie czytamy:

Ta aktualizacja wykonuje diagnostykę w systemach Windows, które uczestniczą w programie poprawy jakości obsługi klienta systemu Windows. Diagnostyka ocenia stan zgodności ekosystemu Windows i pomaga firmie Microsoft przy zapewnieniu kompatybilności aplikacji oraz urządzeń dla wszystkich aktualizacji systemu Windows. Nie ma żadnych narzędzi GWX [asystentów sugerujących przejście na nowsze wydanie Windowsa – przyp. red.] lub uaktualnień funkcji zawartych w tej aktualizacji.

Informacja o telemetrii nie jest co prawda wyrażona bezpośrednio, ale patrząc na opis, nietrudno się domyślić o czym mowa. Microsoft ewidentnie chce zbierać dane.

Aktualizacja (nie) tylko bezpieczeństwa

Tymczasem KB4507456 widnieje pod hasłem "Security-only update" i nie jest opatrzona jakąkolwiek notką o diagnostyce i zbieraniu danych, a jednak telemetryczna KB2952664 wchodzi w jej skład, jak ustalił Leonhard. Microsoft informuje wyłącznie o "aktualizacji bezpieczeństwa dla Windows Server, Microsoft Graphics Component, Windows Storage i systemów plików, Windows Shell, Windows Input, Composition i jądra Windows".

Choć nie jest to pierwszy przypadek, kiedy w aktualizacji miesięcznej dla Windowsa 7 pojawia się telemetria, wcześniej firma z Redmond o tym fakcie publicznie powiadamiała użytkowników. Leonhard przytacza sytuację z września 2018 roku. MS póki co wstrzymuje się od komentarza.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (215)