Windows 8 mniej popularny niż Windows 7 przed premierą

Windows 8 mniej popularny niż Windows 7 przed premierą

02.10.2012 11:58

Zupełnie nowy interfejs, pierwsze kroki z procesorami ARM, kontrowersje wokół działania przeglądarki czy platformy dystrybucji aplikacji sprawiają, że dużo się mówi o Windowsie 8 i prawie każdy ma na jego temat wyrobione zdanie. Ale czy to oznacza, że system jest popularny? Net Applications i StatCounter mówią, że niekoniecznie…

Od kilkunastu już lat popularna jest opinia, że Microsoftowi co drugie wydanie systemu nie wychodzi, więc wiele osób spodziewa się „drugiej Visty”. To i niechęć do nowości (jak to tak, Windows bez Menu Start?) powoduje, że ogólnodostępna wersja podglądowa Windows 8 nie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem. Przedpremierowe, testowe wersje systemu zainstalowało na swoich komputerach 33 śmiałków na każde 10 tysięcy użytkowników Windowsa (0,33%) na świecie. Biorąc pod uwagę ile Windows ma użytkowników w ogóle, jest to pokaźne grono testerów, ale poprzednik — Windows 7, radził sobie lepiej… 5 razy lepiej. Siódemka na miesiąc przed premierą testowana była na 164 komputerach z każdych 10 tysięcy (1,64%).

Obraz

Tylko czy chęć testowania wersji przedpremierowej jest wyznacznikiem popularności systemu? W pewnym stopniu tak, choć wpływają na nią także inne czynniki, jak chociażby zadowolenie z już posiadanej wersji. Vista miała sporo przeciwników, którzy chętnie przesiadali się na jej następcę, z kolei obecni użytkownicy Siódemki wydają się być zadowoleni, nie wspominając już o miłośnikach nieśmiertelnego Windowsa XP. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że Windows 8 wprowadza fundamentalne zmiany, które w wielu osobach budzą niechęć. Popularność nowego systemu będzie można ocenić dopiero kilka miesięcy po premierze, jak już użytkownicy się z nim i nowym podejściem do sprzętu oswoją. Laptopy z odczepianymi ekranami dotykowymi to też rewolucja, do której niektórzy podchodzą z dystansem. Jedno jest pewne — dla użytkowników Windowsa będzie to jedna z trudniejszych przesiadek.

W Polsce nadal króluje XP — według StatCounter 43% internautów wciąż używa tego systemu, siódemki zaś 41%. Czytelnicy naszego portalu wolą jednak nowszego Windowsa, a na Ósemce pracują niechętnie. Z Windowsa 7 zanotowaliśmy w minionym miesiącu 53,27% odwiedzin, z XP 36,87%, z Visty 8,55%, zaś z Windowsa 8 poniżej 0,1%.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)