Windows 8 „najlepszy”... pod względem liczby luk

Windows 8 „najlepszy”... pod względem liczby luk

Windows 8 „najlepszy”... pod względem liczby luk
Redakcja
27.02.2014 20:56, aktualizacja: 28.02.2014 11:05

Jak chwali się sam Microsoft, podczas tworzenia systemu Windows 8 bezpieczeństwo było bardzo ważnym aspektem. Potwierdzać to mogą łatwiejszy dostęp do technologii BitLocker, zintegrowany antywirus w postaci Windows Defendera, czy (czasami problemowe dla specyficznych programów zabezpieczających) zmiany w funkcji ochrony jądra tj. Kernel Patch Protection. Czy więc system ten jest najbezpieczniejszy? Niestety raport przedstawiony przez organizację Secunia jest dla Microsoftu bezlitosny – Windows 8 to system, w którym spośród wszystkich aktualnie jeszcze wspieranych znaleziono najwięcej luk i podatności…

Obraz

Badanie wykazało, że w 2013 roku znaleziono łącznie 350 luk w systemach Windows XP, 7 i 8. Pomimo starań Microsoftu o poprawę sytuacji, liczba ta jest przeszło dwukrotnie większa niż dane dotyczące roku 2012. Niemalże dokładnie dwukrotny wzrost wykrytych luk dotyczył Windows 7: z 50 w 2012 do aż 102 w 2013. Podobną ilość znaleziono w Windows Vista. Najmniejszą cechował się Windows XP, ale biorąc pod uwagę ile lat jest wspierany ten system i tak można zachodzić w głowę, jak to możliwe, że nadal znajdowane są w nim dziury. Gorzej, że już od kwietnia nie będzie można liczyć na ich załatanie, bo system ten straci wsparcie producenta. Wracając jednak do Windows 8… tutaj w 2013 roku wykryto aż 156 luk. Nowe okienka, albo raczej kafelki, okazały się definitywnym „zwycięzcą” pod tym względem, co potwierdzać mogłyby chociażby naprawdę ogromne paczki aktualizacyjne. Raport przedstawia także dodatkowe informacje o lukach w innych aplikacjach Microsotu (192 luk), a także aplikacji firm trzecich (914 luk), które również mają niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa całego systemu i jego użytkowników.

Warto jednakże wspomnieć, że sam system niekoniecznie musi tutaj być głównym winowajcą. W Windows 8 zadebiutowała bowiem przeglądarka Internet Explorer 10, która ma zintegrowany Adobe Flash Player. Ten jak wiadomo, jest natomiast istnym serem szwajcarskim i konieczne jest jego ciągłe łatanie. Po zintegrowaniu go z przeglądarką, Microsoft musi współpracować z Adobe w celu poprawienia wykrytych luk i jak najszybszego dostarczenia łatek do użytkowników systemu. Mimo takich a nie innych wyników trzeba pamiętać, że nie są to informacje o lukach, które zostały definitywnie wykorzystane, a po prostu odnalezione, a następnie załatane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)