Windows będzie jak Chrome OS – jedno okno powinno wystarczyć każdemu

Windows będzie jak Chrome OS – jedno okno powinno wystarczyć każdemu

Windows będzie jak Chrome OS – jedno okno powinno wystarczyć każdemu
01.06.2018 12:13, aktualizacja: 01.06.2018 20:23

Uczestnicy programu Windows Insider mogą już pobierać nową testową wersję Windowsa – do kanału Fast Ring trafiła kompilacja oznaczona jako 17862. Dopieszcza ona jedną z najważniejszych nowości, jakie pojawią się w systemie już jesienią, czyli karty Sets. Wprowadza także nowości do strumieniowania obrazu czy przeglądarki Edge.

Dzięki kartom Sets można będzie korzystać z wielu aplikacji w jednem oknie, podobnie jak ma to dziś miejsce ze stronami w przeglądarkach. To zapewne jedna z najdłużej wyczekiwanych funkcji Eksploratora Windows i jedna z największych nowości Redstone 5. W najnowszym testowym Windowsie karty Sets zaczęły przypominać przeglądarkę internetową jeszcze bardziej – wszystko to za sprawą wyglądu nowej karty. Odtąd widoczne są tam przyciski najczęściej wykorzystywanych w Sets aplikacji.

Nowa karta w oknie Sets – to tutaj będzie można uruchomić ulubione programy.
Nowa karta w oknie Sets – to tutaj będzie można uruchomić ulubione programy.

Zmiana może wydawać się błaha, ale ma ogromne znaczenie z punktu widzenia codziennych zwyczajów użytkownika. Windows otrzyma de facto kolejny sposób na uruchamianie aplikacji, który eliminuje konieczność korzystania ze skrótów na pulpicie, przycisków przypiętych do paska zadań czy nawet Menu Start. Użytkownicy będą mogli pracować z systemem nie opuszczając jednego okna, co znacznie bardziej niż z Windowsem kojarzyć może się z… Chrome OS-em. Tam także w zasadzie nie ma konieczności minimalizowania okna przeglądarki. Trzeba przyznać, że rozwój Sets zmierza w ciekawym kierunku – być może wkrótce zamiast „Windows” bardziej adekwatną nazwą dla systemu Microsoftu będzie po prostu „Window”?

Ciekawa nowość zawitała do Edge’a. Chodzi o implementację Web Authentication API, czyli standardu, który docelowo ma wyeliminować konieczność korzystania z tradycyjnych loginów i haseł. Do stron internetowych użytkownicy będą mogli logować się dwuetapowo z wykorzystaniem drugiego urządzenia. Pierwszy składnik (login) wprowadzony zostanie w oknie Edge’a, jednak hasło (lub PIN, odcisk palca, etc.) użytkownik wprowadzał będzie na przykład na smartfonie. Już dziś obsługę Web Authentication API oferuje Chrome.

Microsoft chce, aby konfiguracja systemu na komputerach przeciętnych zjadaczy chleba przebiegała w tzw. oknach OOBE (Out-Of-Box Experience), czego przykładem jest ekran prywatności. W kilku krokach, w oparciu o zaznaczanie lub odznaczanie konkretnych pól, użytkownik podejmuje kluczowe decyzje bez konieczności z korzystania z czegoś tak przytłaczającego możliwościami jak Panel Sterowania. W nowym testowym Windowsie pojawił się nowy ekran OOBE, który wyświetlany będzie po aktualizacji systemu do kolejnego wydania. Skonfigurować na nim będzie można wszystkie nowe funkcje i usługi – np. Timeline, połączenie smartfonu z Windowsem czy biometrię Windows Hello. W ten sposób Microsoft zasygnalizuje nowości w systemie i zachęci do korzystania z nich. Konfigurację nowości można pominąć.

Nowy ekran OOBE będzie sposobem na zapoznanie użytkowników z nowymi funkcjami i zachętą do korzystania z nich.
Nowy ekran OOBE będzie sposobem na zapoznanie użytkowników z nowymi funkcjami i zachętą do korzystania z nich.

W kompilacji 17862 pojawiło się także ułatwienie dla administratorów: wszystkie komponenty serwera zdalnej administracji będą dostępne także po aktualizacji systemu. Wystarczy jednorazowo wybrać je w Ustawieniach, by wyeliminować konieczność każdorazowej powtórki po wydaniu nowej wersji Windowsa. Wygodne udogodnienie pojawiło się także w strumieniowaniu na ekrany zewnętrzne – po jego rozpoczęciu na ekranie pojawi się wygodny pasek, na którym będzie można zarządzać połączeniem. Wszystkie nowości mają trafić do stabilnego wydania Windowsa już we wrześniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (197)