Windows 11 i WinUI 3. Priorytetem są aplikacje Win32

Windows 11 - zrzut ekranu z pierwszej testowej kompilacji
Windows 11 - zrzut ekranu z pierwszej testowej kompilacji
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

13.07.2021 08:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Framework WinUI 3 powstaje, by odświeżyć aplikacje Win32 działające w Windows 10 i później Windows 11. Microsoft przyznał, że nie chce teraz myśleć o UWP - wbrew temu, co sugerowano wcześniej, gdy zapowiadano wprowadzenie Microsoft Project Reunion.

Serwis Windows Latest zwraca uwagę na zaskakującą deklarację Microsoftu podczas jednego z ostatnich spotkań. Jak się okazuje, framework WinUI 3 będący elementem Project Reunion, w praktyce ma posłużyć głównie do odświeżenia aplikacji Win32 - przynajmniej na tym etapie. Microsoft podał wprost, że obecnie to jest priorytetem i nie ma w planach uruchomienia obsługi aplikacji UWP.

"W kontekście tych planów lub ich braku, to nie jest jednoznaczne ogłoszenie, że WinUI 3 nie będzie nigdy obsługiwać aplikacji UWP" - podał cytowany przez Windows Latest Microsoft. Jak dodatkowo podkreślił Ryan Demopoulos będący menedżerem WinUI, brak planów w tym zakresie oznacza tylko, że obsługa UWP nie pojawi się tu szybciej niż za rok - bo mniej więcej na taki okres tworzone są "luźne plany".

Chociaż najnowsza deklaracja Microsoftu nie przekreśla więc docelowej obsługi programów stworzonych z API Universal Windows Platform, dzisiaj nie da się mówić o konkretnych terminach. Wiadomo natomiast, że twórcy Windowsa zrobią wiele, by zachęcić deweloperów aplikacji Win32 do ich odświeżenia nowym frameworkiem z myślą o Windows 11.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (42)
Zobacz także