Windows Phone przegonił BlackBerry, do startu szykują się nowi zawodnicy

Windows Phone przegonił BlackBerry, do startu szykują się nowi zawodnicy

16.05.2013 18:39

Firma IDC opublikowała kolejny raport dotyczący dostaw i udziału w rynku urządzeń mobilnych — tym razem z podziałem na systemy operacyjne. Czołówka nie uległa zmianie, ale na trzecie miejsce wskoczył Windows Phone, który wyprzedził BlackBerry.

W porównaniu do poprzedniego roku, w pierwszym kwartale 2013 do sklepów trafiło o 41,6% smartfonów więcej — 216,2 miliona sztuk. największy wzrost zanotował najpopularniejszy obecnie Android — do sklepów trafiły 162 miliony urządzeń (przed rokiem 90,3) i obecnie ma on już 75% rynku (przed rokiem 59,1%). iOS również zanotował wzrost sprzedaży (z 35,1 milionów do 37,4), ale jego całkowity udział w rynku spadł z 23 do 17%. Dostawy Windows Phone w ciągu roku wzrosły z 3 do 7 milionów sztuk, a jego udział w rynku wzrósł z 2 do 3,2%. Nokia jest odpowiedzialna za 79% urządzeń z tym systemem.

Obraz

Firma BlackBerry dostarczyła ponad milion smartfonów z systemem BlackBerry 10, ale większość jej sprzedaży stanowią tańsze urządzenia z wersją 7 systemu. Dostawy w sumie skurczyły się z prawie 10 milionów urządzeń do 6,3 milionów (mniej niż Windows Phone), zaś udział w rynku z 6,4 do zaledwie 2,9%. Thorsten Heins, Ceo BlackBerry, oczekuje sukcesu i kilkudziesięciu milionów sprzedanych sztuk modelu Q10 z klawiaturą qwerty, ale po kiepskim starcie Z10 trudno o optymizm. Niezmiennie spada też popularność Symbiana. Dostawy urządzeń z tym systemem zmniejszyły się z 10,4 milionów do zaledwie 1,2 miliona, udział systemu w rynku spadł z 6,8 do 1,6%. IDC daje mu jeszcze najwyżej rok obecności na rynku.

Ciekawie będzie w drugiej połowie tego roku. IDC przewiduje, że wzrośnie udział systemów, które obecne są w raporcie pod zbiorcza nazwą „Linux” (udział w tej chwili mają na poziomie 1%, dostarczono 2,1 miliona urządzeń). W czerwcu pojawi się Firefox OS, który ma podbić „dolną” półkę i piąć się w górę. Samsung, który dzięki Androidowi wspiął się na szczyt, w sierpniu lub we wrześniu wprowadzi na rynek urządzenia z Tizenem (interfejs będzie podobny do TouchWiz). Lada dzień powinna rozpocząć się przedsprzedaż pierwszego smartfonu z Sailfish OS, który trafi do szerokiego grona odbiorców w drugiej połowie tego roku. Do startu szykuje się Ubuntu Phone… O ich powodzeniu na razie możemy jedynie snuć przypuszczenia, ale jedno jest pewne — jesień będzie kolorowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)