Windows Phone to głównie tanie Lumie. Polacy coraz częściej sięgają po większe ekrany

Windows Phone to głównie tanie Lumie. Polacy coraz częściej sięgają po większe ekrany
01.07.2015 15:33
Windows Phone to głównie tanie Lumie. Polacy coraz częściej sięgają po większe ekrany
Redakcja
Redakcja

Choć Windows Phone nie ma łatwego życia, wciąż się rozwija. Firma AdDuplex zaprezentowała statystyki związane z tym systemem. Tym razem są dla nas tym istotniejsze, że dane zbierano m.in. w Polsce. Informacje te mogą być przydatne dla deweloperów, dają także obraz tego, jak wygląda rynek urządzeń wyposażonych w system Microsoftu.

Informacje zbierano z sieci reklamowej wykorzystanej w ponad 5 tysiącach mobilnych aplikacji, dotyczą one natomiast użytkowników z Brazylii, Francji, Indii, Niemiec, Polski i Włoch. Zaskoczeniem nie jest to, że na rynku królują urządzenia stworzone przez Nokię i Microsoft – to niemal 97% wszystkich smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone. Inni producenci w zasadzie nie istnieją, niewielkim wyjątkiem jest HTC z udziałem na poziomie 1,61%. Wciąż najpopularniejszym modelem jest tania i udana Lumia 520 (19,3%), niemniej jej udział z miesiąca na miesiąc spada – coraz większą popularnością cieszą się natomiast nowsze Lumie 535 i 635 (odpowiednio 7,7% i 7,1%).

Telefony z Windows Phone w Polsce. Źródło: AdDuplex
Telefony z Windows Phone w Polsce. Źródło: AdDuplex

Sytuacja ogólna ma swoje odbicie również w Polsce – również w naszym kraju najczęstszym wyborem jest Lumia 520, choć jej udział jest nieco niższy (12,5%). Na kolejnych miejscach znajdują się Lumia 535 (9,9%), Lumia 625 (8,6%), a także Lumia 735 (8,1%). Można przyjąć, że klienci z Polski preferują raczej urządzenia o większych ekranach, wśród tych modeli żaden nie posiada wyświetlacza mniejszego niż 4,7”. Jeżeli chodzi o droższe modele, to zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na tle innych modeli wybijają się Lumia 920 i 925 – nie są to smartfony najnowsze, jednak wciąż cieszące się uznaniem. Nowych modeli z wyższej półki możemy spodziewać się dopiero za kilka miesięcy.

Statystyki pokazują, że większość smartfonów z mobilnym Windowsem to urządzenia budżetowe – nic w tym dziwnego, bo przy porównywalnych lub mniejszych kosztach są w stanie zaoferować większy komfort pracy, niż sprzęt działający pod kontrolą Androida. Na dodatek wszystkie te smartfony, nawet najtańsze, są aktualizowane i za kilka miesięcy będą mogły skorzystać z mobilnej wersji Windows 10. W przypadku konkurencyjnej platformy wsparcie dla urządzeń z niższej półki cenowej najczęściej kończy się w momencie wprowadzenia go do sklepów.

Wśród danych da się zauważyć jeszcze jeden interesujący trend. Już teraz 2,3% urządzeń korzysta z testowych wersji Windows 10, zainteresowanie nową edycją natomiast rośnie z miesiąca na miesiąc. O ile stary i niewspierany Windows Phone 7 powoli odchodzi (korzysta z niego 7,5% urządzeń), o tyle niezaktualizowany Windows Phone 8.0 jest wykorzystywany na aż 16% smartfonów. Biorąc pod uwagę wcześniejsze dane dotyczące podział na konkretnych producentów, sytuacja ta jest dziwna – o ile telefony tworzone przez Samsunga czy HTC muszą czekać stosunkowo długo, o tyle Lumie mogą liczyć na szybkie aktualizacje.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)