Windows Phone to głównie tanie Lumie. Polacy coraz częściej sięgają po większe ekrany

Strona głównaWindows Phone to głównie tanie Lumie. Polacy coraz częściej sięgają po większe ekrany
01.07.2015 15:33
Windows Phone to głównie tanie Lumie. Polacy coraz częściej sięgają po większe ekrany
Redakcja
Redakcja
bDUnzuZO

Choć Windows Phone nie ma łatwego życia, wciąż się rozwija. Firma AdDuplex zaprezentowała statystyki związane z tym systemem. Tym razem są dla nas tym istotniejsze, że dane zbierano m.in. w Polsce. Informacje te mogą być przydatne dla deweloperów, dają także obraz tego, jak wygląda rynek urządzeń wyposażonych w system Microsoftu.

bDUnzuZh

Informacje zbierano z sieci reklamowej wykorzystanej w ponad 5 tysiącach mobilnych aplikacji, dotyczą one natomiast użytkowników z Brazylii, Francji, Indii, Niemiec, Polski i Włoch. Zaskoczeniem nie jest to, że na rynku królują urządzenia stworzone przez Nokię i Microsoft – to niemal 97% wszystkich smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone. Inni producenci w zasadzie nie istnieją, niewielkim wyjątkiem jest HTC z udziałem na poziomie 1,61%. Wciąż najpopularniejszym modelem jest tania i udana Lumia 520 (19,3%), niemniej jej udział z miesiąca na miesiąc spada – coraz większą popularnością cieszą się natomiast nowsze Lumie 535 i 635 (odpowiednio 7,7% i 7,1%).

Telefony z Windows Phone w Polsce. Źródło: AdDuplex
Telefony z Windows Phone w Polsce. Źródło: AdDuplex

Sytuacja ogólna ma swoje odbicie również w Polsce – również w naszym kraju najczęstszym wyborem jest Lumia 520, choć jej udział jest nieco niższy (12,5%). Na kolejnych miejscach znajdują się Lumia 535 (9,9%), Lumia 625 (8,6%), a także Lumia 735 (8,1%). Można przyjąć, że klienci z Polski preferują raczej urządzenia o większych ekranach, wśród tych modeli żaden nie posiada wyświetlacza mniejszego niż 4,7”. Jeżeli chodzi o droższe modele, to zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na tle innych modeli wybijają się Lumia 920 i 925 – nie są to smartfony najnowsze, jednak wciąż cieszące się uznaniem. Nowych modeli z wyższej półki możemy spodziewać się dopiero za kilka miesięcy.

bDUnzuZj

Statystyki pokazują, że większość smartfonów z mobilnym Windowsem to urządzenia budżetowe – nic w tym dziwnego, bo przy porównywalnych lub mniejszych kosztach są w stanie zaoferować większy komfort pracy, niż sprzęt działający pod kontrolą Androida. Na dodatek wszystkie te smartfony, nawet najtańsze, są aktualizowane i za kilka miesięcy będą mogły skorzystać z mobilnej wersji Windows 10. W przypadku konkurencyjnej platformy wsparcie dla urządzeń z niższej półki cenowej najczęściej kończy się w momencie wprowadzenia go do sklepów.

Wśród danych da się zauważyć jeszcze jeden interesujący trend. Już teraz 2,3% urządzeń korzysta z testowych wersji Windows 10, zainteresowanie nową edycją natomiast rośnie z miesiąca na miesiąc. O ile stary i niewspierany Windows Phone 7 powoli odchodzi (korzysta z niego 7,5% urządzeń), o tyle niezaktualizowany Windows Phone 8.0 jest wykorzystywany na aż 16% smartfonów. Biorąc pod uwagę wcześniejsze dane dotyczące podział na konkretnych producentów, sytuacja ta jest dziwna – o ile telefony tworzone przez Samsunga czy HTC muszą czekać stosunkowo długo, o tyle Lumie mogą liczyć na szybkie aktualizacje.

Udostępnij:
bDUnzvaf