Wings 3D — modelowanie 3D dla konserwatywnych

Wings 3D — modelowanie 3D dla konserwatywnych

Octopus Ship, Dimitri
Octopus Ship, Dimitri
16.04.2014 14:57

Wings 3D to jeden z popularniejszych, otwartoźródłowych programów do tworzenia modeli 3D z wielokątów. Program, wzorowany na produktach firmy Izware, powstaje od 2001 roku. Cechą charakterystyczną Wings 3D, od której pochodzi jego nazwa, jest przechowywanie danych w strukturach znanych jako „skrzydlata krawędź”, opisujących krawędzie oraz geometrię powierzchni spotykających się przy wspólnej krawędzi. Powoływanie do życia modeli odbywa się przez wykonywanie operacji na wielokątach, ze szczególnym naciskiem na podział. Właśnie została wydana wersja deweloperska 1.5.3 Wings 3D, jest więc okazja, aby o nim przypomnieć.

  • Octopus Ship, Dimitri
  • Octopus Ship, Dimitri
[1/2] Octopus Ship, Dimitri

Wings 3D jest przeznaczony do tworzenia i teksturowania prostych i średnio skomplikowanych modeli, które można potem wyeksportować do programów do tworzenia animacji bądź bezpośrednio do rendererów, jak Yafaray czy POV-Ray. Poza narzędziami do modelowania, znajdziemy tu także mapowanie UV, światła, możliwość przypisywania materiałów do obiektów oraz możliwość przypisywania kolorów do wierzchołków. Praca w Wings 3D jest łatwa, kiedy już przyzwyczaimy się do korzystania z menu kontekstowych, zamiast widocznych cały czas palet z ikonkami reprezentującymi narzędzia i operacje. Znajdziemy tu między, poza podstawowymi operacjami, także możliwość modelowania symetrycznego z wykorzystaniem wirtualnego lustra, maski i narzędzia zaznaczania pętli krawędzi, które przydadzą się później, przy animacji.

Jeśli język angielski jest przeszkodą, w ustawieniach programu możemy zamienić go na polski. Warto przed rozpoczęciem pracy skorzystać z jednego z licznych wprowadzeń, które można znaleźć w Sieci. W społeczności Wings 3D klasykiem jest buda dla psa, od początku przedstawiana w dokumentacji programu (PDF), a kilka lat temu przeniesiona na YouTube:

Wings3D Tutorial: Simple House Part 1

Wings 3D rozwija się dość powoli. Deweloperska wersja 1.5.3 została udostępniona 5 miesięcy po stabilnej 1.5.2 i zawiera głównie poprawki. Z nowości warto wymienić automatyczne zapisywanie projektu, możliwość samodzielnego ustalenia rozmiaru siatki czy nowe możliwości operowania widokiem z użyciem środkowego przycisku myszy.

Program Wings 3D, dostępny dla Windows, OS X i Linuksa, można pobrać z naszej bazy. Kod źródłowy jest dostępny na licencji BSD i można go znaleźć na GitHubie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)