Włochy nakazują TikTokowi zablokowanie użytkowników po śmierci 10‑latki

Aplikacja TikTok na smartfonie. Zdjęcie ilustracyjne
Aplikacja TikTok na smartfonie. Zdjęcie ilustracyjne

23.01.2021 18:27, aktual.: 23.01.2021 18:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Włoski podmiot zajmujący się prywatnością danych nakazał TikTokowi zablokowanie kont wszystkich użytkowników, których wiek nie został zweryfikowany. To skutek śmierci 10-letniej dziewczynki w wyniku "blackout challenge", które pojawiło się na platformie.

W swoim oświadczeniu włoski regulator powiedział, że chociaż TikTok zobowiązał się do zakazu rejestracji dla dzieci poniżej 13 roku życia, to jednak łatwo jest obejść tę zasadę.

W rezultacie nakazu TikTok musi zablokować niezweryfikowane konta użytkowników co najmniej do 15 lutego w oczekiwaniu na dalsze informacje. Rzeczniczka TikToka we Włoszech powiedziała, że firma analizuje komunikat otrzymany od władz.

TikTok nie chroni nieletnich

Nakaz jest skutkiem śmierci 10-letniej dziewczynki z Palermo w wyniku uduszenia. Według jej rodziców brała ona udział w tzw. blackout challenge na TikToku, zakładając sobie pasek na szyję, wstrzymując oddech i nagrywając to telefonem.

Włoska prokuratura wszczęła tym samym dochodzenie w sprawie ewentualnego podżegania do samobójstwa i sprawdzają, czy ktoś nie zaprosił dziewczynki do wzięcia udziału w "wyzwaniu".

Jak podaje agencja "Reuters", według włoskich urzędników TikTok otrzymał zakaz "dalszego przetwarzania danych użytkowników, w przypadku których nie ma absolutnej pewności co do wieku, a w konsekwencji co do zgodności z przepisami związanymi z jego wymogiem".

Dodatkowo organ, który wydał taki nakaz, stwierdził, że informował już TikToka w grudniu zeszłego roku o nieprawidłowościach dotyczących ochrony nieletnich na portalu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)