Wróci Menu Start? Wyciekły kolejne kompilacje Windows 8.1

22.04.2013 12:56, aktual.: 23.04.2013 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno pisaliśmy o możliwości pracy z nadchodzącą wersją systemu Microsoftu z pominięciem ekranu Start i kafelków, na podstawie kompilacji Windows Blue, która znalazła się w Sieci. Są więc widoki na powrót Menu Start, co potwierdzają kolejne przecieki.

Najświeższą z kompilacji, które wyciekły, jest datowana na marzec 9374, przedstawiająca się jako Windows 8.1 Pro Preview, która trafiła do Sieci w sobotę. Niemal natychmiast pojawił się prezentacja nowości opracowana przez winbeta.org.

Posiadaczy urządzeń z Windows RT, których jest zapewne niewielu, może ucieszyć integracja ze SkyDrive z poziomu Modern UI. Wcześniej można było korzystać jedynie z dodatkowej aplikacji, dostępnej jedynie dla Windows 8. Tutaj, podobnie jak można to ustawić teraz w Office 2013, można wybrać SkyDrive jako domyślne miejsce zapisu plików. SkyDrive będzie się ponadto automatycznie pokazywał w Exploratorze plików. W kompilacjach pojawił się także kafelkowy menedżer plików z prawdziwego zdarzenia. Aplikacja nazywa się Files, ale prawdopodobnie nie będzie domyślnie dołączona do systemu.

Obraz

W lewym dolnym rogu ekranu znajdzie się przycisk „wszystkie aplikacje”. W tej kompilacji systemu pojawia się on na ekranie Start i informuje, że można z niego w każdej chwili skorzystać, kiedy użytkownik porusza kursorem „bez celu”. Widok wszystkich aplikacji w Windows 8 prezentuje je poukładane alfabetycznie — w 8.1 dojdzie możliwość przeglądania ich względem daty instalacji, a także sortowania z uwzględnieniem jak często są używane. W tym widoku pojawi się także pole wyszukiwania, nie trzeba więc korzystać z „zaklęć”. Co ciekawe, przywołanie ich z poziomu klasycznego pulpitu nie powoduje w testowych kompilacjach zakrywania go w całości.

W 9374 pojawiły się też nowe możliwości konfiguracji aplikacji na ekranie Start. Po wejściu w tryb konfiguracji kafelki aplikacji zostaną przyciemnione, co jest czytelniejsze niż jedynie umieszczanie na nich znaczka symbolizującego, że kafelek jest zaznaczony. Można łatwo zmienić nazwę grupy aplikacji i zmieniać rozmiar kafelków (są 4 opcje do wyboru).

Zmiany zaszły również w ustawieniach i możliwości ich synchronizacji między urządzeniami z wykorzystaniem Microsoft Account. Klientów potrzebujących urządzenia do prezentacji czy środowiska chcące mieć maszyny z jedną tylko działającą aplikacją do Windows 8.1 przekonać może tryb kiosku, w którym można zablokować konto i ograniczyć możliwości systemu, na przykład do uruchamiania jednej tylko aplikacji.

Jeśli zaś chodzi o Menu Start… analiza przeprowadzona przez autora WinSuperSite mówi, że w kompilacji 9374 nie ma ani menu, za którym tęsknią użytkownicy, ani możliwości uruchomienia systemu z pominięciem ekranu Start. Te elementy jednak wrócą — na Menu Start trzeba będzie zaczekać prawdopodobnie do czerwca, kiedy to zostanie wydana wersja Public Preview Windows 8.1 — tak przynajmniej mówi informator Paula Thurrotta prowadzącego bloga. Przecieki sugerują, że Menu Start będzie opcjonalne.

Aktualizacja, 23.04.2013 16:40

Kolejne serwisy wycofują się z plotek o opcjonalnym Menu Start pod przyciskiem. Najprawdopodobniej kliknięcie w to miejsce przywoła widok kafelków i nie będzie możliwości zmiany tego zachowania (nie wiadomo również nic o możliwości ukrycia przycisku, jeśli nie będzie on potrzebny — w końcu ekran Start można aktywować również z klawiatury, więc nie wszystkim będzie zawsze potrzebny).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)