reklama

wufuc: niezawodna metoda aktualizacji Windowsa 7 i 8.1 na nowych CPU

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wydając aktualizacje KB3012218 i KB4012219, Microsoft zrobił prezent wszystkim tym użytkownikom, którzy ośmielili się używać komputerów z nowymi procesorami AMD Ryzen i Intel Kaby Lake bez instalowania na nich Windowsa 10. Po ich zainstalowaniu na takich maszynach, mechanizm Windows Update w Windowsie 7 i 8.1 odmawiał dalszej współpracy, wyświetlając jedynie komunikat o niewspieranym sprzęcie. Na szczęście dzięki wysiłkom niezależnego programisty łatki te udało się zneutralizować. Teraz, dzięki nowemu narzędziu wufuc, aktualizowanie starszych Windowsów na nowym sprzęcie w ogóle nie stanowi już problemu.

Rozszerzone wsparcie dla Windowsa 7 trwać ma do 4 stycznia 2020 roku, rozszerzone wsparcie dla Windowsa 8.1 – do 10 stycznia 2023 roku. Mimo tego, Microsoft odmówił prawa do łatek (w tym łatek bezpieczeństwa) tym użytkownikom, którzy na nowych komputerach zainstalowali te wciąż wspierane systemy zamiast Windowsa 10. Jak chodzą słuchy, przy okazji zablokowano dostęp do aktualizacji także użytkownikom starszych pecetów – komunikat o niewspieranym sprzęcie wyświetlały też komputery z procesorami AMD Carizzo i Intel Atom Z530.

Stworzona przez użytkownika używającego na GitHubie nicka „zeffy” metoda obejścia ograniczeń Microsoftu polegała na zmianie zawartości binarnego pliku wuaueng.dll, tak, by zablokować dwie funkcje IsCPUSupported oraz IsDeviceServiceable. Niestety po każdej rundzie aktualizacji zmiany trzeba było przeprowadzać na nowo – i to w nowych miejscach. Za każdym razem zmieniał się offset wartości, które należało podmienić.

Nowa metoda, to zainstalowanie w systemie narzędzia wufuc. Jest ono znacznie mniej kłopotliwe dla użytkownika – po zainstalowaniu, uruchamia się jako zaplanowane zadanie z uprawniami administratora, wykrywa proces hosta dla usług systemu w którym działa Windows Update (zwykle jest to netsvcs) i wstrzykuje się w niego. Po wstrzyknięciu wpina się w funkcję LoadLibraryEx, „na żywo” łatając bibliotekę wuaueng.dll. Zastosowanie heurystycznych reguł wyszukiwania funkcji blokujących aktualizację zapewnia, że kolejne aktualizacje z Windows Update nie będą w stanie zablokować tej metody.

wufuc znalazł się w naszej bazie oprogramowania, działa na 64-bitowych systemach Windows 7 i Windows 8.1. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu na GitHubie.

Dziękujemy djfoxerowi za zwrócenie nam uwagi na ten ciekawy i pożyteczny projekt.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama