Aktualizacje Windows 7 trafią na Ryzena i Kaby Lake dzięki tej łatce

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Z marcową rundą aktualizacji systemów Windows zakończone zostało wsparcie dla tych użytkowników Windowsa 7 i 8.1, którzy ośmielili się wykorzystać w swoich komputerach nowe procesory Intela i AMD. Windows Update na takich systemach po prostu przestało ukazywać dostępne aktualizacje. Prawnik mógłby uznać, że jest to naruszenie warunków umowy z użytkownikami – w końcu taki Windows 7 powinien dostawać łatki bezpieczeństwa do 14 stycznia 2020 roku – i pomyśleć o pozwie zbiorowym. Pewien haker po prostu przyjrzał się temu, co Microsoft zrobił i zneutralizował wprowadzone zmiany. Dzięki niezależnym łatkom, Windows Update znów działa.

Firma z Redmond chce, by wszystkie nowe komputery z procesorami Kaby Lake i Ryzen działały wyłącznie pod kontrolą Windowsa 10, mimo że technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownicy instalowali na nich Windows 7 czy 8.1. Ba, w wypadku procesorów AMD możemy skorzystać nawet z paczki sterowników do czipsetu AM4, oficjalnie wydanych na Windowsa 7. Zablokowanie dostępu do Windows Update było ostatnim posunięciem, które miało na dobre zniechęcić użytkowników do takich poczynań. Posunięciem całkiem na czasie, gdyż pojawiły się kłopotliwe doniesienia, że procesory Ryzen w wielu grach lepiej spisują się pod kontrolą „siódemki”, niż najlepszego z Windowsów.

Podpisujący się jako „zeffy” użytkownik GitHuba przedstawił wyniki badania dostarczonych przez Microsoft poprawek z marca w paczce KB4012218. W środku tysiące plików, ale przeszukując je pod kątem wystąpienia ciągów wu*, znalazło się ich raptem 14. Dość, by ręcznie porównać je z plikami niezaktualizowanymi, które blokady dla nowych procesorów nie dostały.

Ostatecznie winowajcą okazał się ciekawy plik wuaueng.dll. W nim oprócz mnóstwa funkcji związanych z telemetrią, znalazły się dwie, IsCPUSupported i IsDeviceServiceable, które związane są właśnie z testem rodzaju procesora. IsCPUSupported wywoływane jest tylko w tym kontekście, co pokazuje, jak sztuczne jest ograniczenie wprowadzone przez Microsoft.

Na szczęście łatwo pozbyć się tej blokady aktualizacji, łatając pliki wuaueng.dll, tak jak zeffy opisał to w swoim wpisie na GitHubie (np. dla Windows 7 x64 zamieniamy pod offsetem 0x26C948 wartość dword_600002EE948 z 0x01 na 0x00 – to sprawi, że funkcja IsDeviceServiceable zwróci informacje o wspieranym procesorze). Jako że offsety będą się jednak zmieniały, najlepiej skorzystać z gotowego skryptu, który działa już z poprawkami z kwietnia (KB4012218, KB4012219, KB4015546, KB4015547, KB4015549 oraz KB4015550).

Uwaga – łatka wciąż oznaczona jest jako alfa, przed wprowadzeniem zmian warto przygotować punkt przywracania systemu.

© dobreprogramy