Wybory prezydenckie 2020 okazją dla oszustów — przestrzega CERT Orange Polska

Wybory prezydenckie 2020 okazją dla oszustów — przestrzega CERT Orange Polska

fot. PAP
fot. PAP
Piotr Urbaniak
07.07.2020 11:08

W ostatnich dniach nasze systemy ostrzegły nas o serii domen, zawierających w treści słowa "głosuj" lub "głosowanie" – raportuje CERT Orange Polska. Są składnikiem rozmaitych oszustw.

CERT Orange Polska podejrzewa, że dobór słów kluczowych nie jest przypadkowy. Jak zakładają fachowcy, przestępcy chcą popłynąć na fali zbliżających się wyborów prezydenckich. Stąd właśnie próby przepychania ataków pod pretekstem sondaży czy ankiet preferencji.

Jak czytamy, szkodliwe witryny są rejestrowane głównie w domenie .eu, na małe polskie firmy. Co zrozumiałe, bez wiedzy faktycznych właścicieli. A jako że rejestrując domenę na firmę często nie potrzeba żadnych poświadczeń, przestępcy mogą stworzyć ich setki. I tak oto cały proceder kwitnie w najlepsze.

Jako przykład podano witrynę, która prosi o wysłanie SMS-a na numer o podwyższonej płatności. Ofiara myśli, że głosuje w ankiecie, a tak naprawdę kupuje przedmioty do mało znanej gry. Eksperci zwracają ponadto uwagę na próby wyłudzenia haseł do kont social media. Nawiasem mówiąc, nie dalej jak wczoraj taki właśnie atak opisywaliśmy na dobrychprogramach.

"Biorąc pod uwagę nadchodzącą, wywołującą wiele emocji - nierzadko zahaczających o ekstremalne - drugą turę wyborów prezydenckich, warto uważać na wszelkie podejrzane witryny, wykorzystujące nasze zainteresowanie elekcją Prezydenta RP" – pisze CERT Orange Polska. "Nie musimy wszędzie i na każdym kroku, klikać, deklarować, share'ować i like'ować. Niefrasobliwość w sieci może dużo kosztować" – zalecają specjaliści.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)