Wyciekły plany AMD: Ryzeny 6000 ze sprzętowym ray-tracingiem i wyższą wydajnością

Wyciekły plany AMD: Ryzeny 6000 ze sprzętowym ray‑tracingiem i wyższą wydajnością

Plan produkcyjny nowych procesorów AMD na lata 2021-2022
Plan produkcyjny nowych procesorów AMD na lata 2021-2022
Źródło zdjęć: © AMD
Konstanty Młynarczyk
22.05.2021 15:58

Na koncie Twitterowym Broxy_X1 został opublikowany wycinek grafiki zawierający plany produkcyjne AMD na najbliższy rok. Widoczne na nim chipy oznaczone kodową nazwą Rembrandt zaoferują wydajność graficzną wyższą nawet o 50 proc. oraz lepszą energooszczędność.

Jeśli wierzyć przedstawionym na grafice danym, AMD szykuje odświeżenie architektury Zen 3+ w litografii 6 nm. Szczególnie interesujące są oznaczone na zielono procesory o kodowej nazwie Rembrandt, które mają być wprowadzone na rynek w 2022 roku.

Przewidywana nazwa dla nowej linii to Ryzen 6000, co wydaje się bardzo prawdopodobne, ale że jak do tej pory nie została ona jeszcze nigdzie potwierdzona (choćby w wyciekach takich jak ten), należy podchodzić do niej z ostrożnością. Mają one zastąpić obecne Ryzeny 5000 (kodowa nazwa Cezanne), wykonane w architekturze Zen w procesie technologicznym 7 nm. Według komentatorów, jeśli produkcja chipów zostanie zlecona TCMS tak jak miało to miejsce do tej pory, przejście z 7 na 6 nm będzie miało niewielki wpływ na możliwości nowych procesorów, jako że oba procesy są u tego producenta bardzo podobne.

Różnice między generacjami nie kończą się jednak na zmianie wymiarów litograficznych. Rembrandty mają otrzymać też nowe rdzenie graficzne, bazujące na architekturze RDNA 2, co powinno zaowocować znaczącym wzrostem wydajności w obróbce grafiki. Ze slajdu można dowiedzieć się też, że nowe chipy będą wspierały pamięci RAM LPDDR5/DDR5, interfejsy USB 4.0 oraz PCIe 4.0.

Grafika pokazuje dwie rodziny chipów Rembrandt, z których pierwsza, oznaczona jako Rembrandt "H" jest przeznaczona do laptopów dla graczy, a druga, Rembrandt "U", do urządzeń typu ultrabook z wyższej półki. Procesory mające trafić do notebooków gamingowych mają współczynnik TDP na poziomie 45W, podczas gdy mające pracować w lekkich i cienkich komputerach chipy "U" charakteryzują się TDP 15W.

Rdzenie RDNA 2 które mają być wykorzystanie w Rembrandtach bazują na rodzinie RX 6000 i oferują między innymi sprzętowe przyspieszenie ray-tracingu oraz wydajność graficzną wyższą nawet o 50 proc. w porównaniu do użytych w Ryzenach 5000 rdzeni Vega. Do laptopów z procesorami Rembrandt "H" prawdopodobnie trafią też samodzielne chipy graficzne RX 6000M, których wejście na rynek jest przewidywane w najbliższym czasie.

Z tabeli wynika, że wraz z obydwoma wersjami Rembrandtów na rynek wejdzie też również przeznaczona do urządzeń mobilnych linia Barcelo "U", wyposażona w rdzenie Zen 3 i Vega, oraz charakteryzująca się TDP wysokości 15W. Sądząc po tych parametrach można przyjąć, że jest to po prostu architektura Cezanne "U", wykorzystywana obecnie w procesorach Ryzen 5000U. Te chipy trafią prawdopodobnie do ultrabooków z nieco niższej półki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)