Wygodne zarządzanie ROM-ami Androida z nowym TWRP: fani innych systemów mogą o tym tylko pomarzyć

Wygodne zarządzanie ROM‑ami Androida z nowym TWRP: fani innych systemów mogą o tym tylko pomarzyć

Wygodne zarządzanie ROM-ami Androida z nowym TWRP: fani innych systemów mogą o tym tylko pomarzyć
Tomek Kondrat
11.09.2014 11:34

Świat tzw. custom ROM-ów, czyli zmodyfikowanych przez użytkowników wersji systemów Android nie miałby racji bytu bez tzw. menedżerów recovery. Bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych projektów tego typu jest Team Win Recovery Project, znany też jako TWRP, który został zaktualizowany do wersji 2.8.0.0.

Najnowsza wersja nie przynosi zmian w samym wyglądzie programu, jednak zmienia się sporo „pod maską”. Przede wszystkim warto wspomnieć o natywnej implementacji protokołu MTP. Pozwala ona na przenoszenie plików z komputera na urządzenie bez konieczności montowania karty pamięci. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli na szybkie i bezproblemowe przenoszenie plików zarówno na zewnętrzną kartę microSD jak i wewnętrzną pamięć masową.

Obraz

Kolejną funkcją, o której warto wspomnieć jest możliwość uruchamiania poszczególnych komend za pośrednictwem narzędzi Android Debug Bridge bez używania interfejsu graficznego. Jest to wygodne zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Nie można pominąć również dodanego wsparcia dla ekranów o rozdzielczości 1440x2560 px oraz wsparcia dla smart-zegarków z ekranami 320x320 i 280x280 pikseli.

Oto pełna lista zmian wersji 2.8.0.0:

Dodana natywna obsługa MTP w recoveryDodana możliwość uruchamiania funkcji TWRP z poziomu recoveryBłędy, ostrzeżenia oraz podświetlenie mogą być wyświetlane w kolorzeDokładniejsze monitorowanie postępu tworzenia lub przywracania kopii zapasowychLepsza obsługa /miscPoprawiona obsługa zegaraMożliwość używania obrazów w suwakachUsprawnienia dla twórców motywów graficznychWsparcie dla rozdzielczości 1440x2560, 320x320, 280x280 i usprawnione 240x240Inne usprawnienia i poprawki

Historia nieoficjalnych menadżerów recovery zaczęła się w 2009 roku za sprawą projektu CyanogenMod. Wtedy to jeden z założycieli tego wówczas niekomercyjnego projektu – Steve Kondik – znany bardziej jako Cyanogen, stworzył pierwszą wersję swojego menadżera recovery. Szybko okazało się, że nie nadaje się on do niczego i tak powstał ClockworkMod, stworzony od podstaw przez przyjaciela Kondika – Koushika Duttę, w Sieci znanego jako koush. Menadżer ów pozwalał na formatowanie partycji, wgrywanie nowych plików z wykorzystaniem skryptów Amend lub Edify oraz tworzenie i przywracanie kopii zainstalowanego ROM-u. Wraz z pojawieniem się ClockworkModa zaczęło się szaleństwo custom ROM-ów, które wykorzystywane są nawet w takich urządzeniach jak OnePlus One.

Steve Kondik (w środku) i Koushik Dutta (po prawej) - pierwsi twórcy nieoficjalnych menadżerów recovery
Steve Kondik (w środku) i Koushik Dutta (po prawej) - pierwsi twórcy nieoficjalnych menadżerów recovery

TWRP jest alternatywą do ciągle rozwijanego CWM. Projekt został stworzony przez dwóch programistów, znanych jako Dees_Troy i bigbiff w 2011 roku. Menadżer wyróżnia się graficznym interfejsem, obsługą motywów graficznych oraz zaangażowaniem w tworzenie deweloperów skupionych przy forum XDA. Jest on obecnie domyślnym menadżerem recovery wykorzystywanym w oprogramowaniu OmniROM.

Menadżery recovery są czymś zarezerwowanym dla Androida. O ile telefony firm Apple i Microsoft mają wbudowane tryby recovery, to wgrywanie za ich pomocą plików tworzonych przez społeczność jest niemożliwe. Większość urządzeń z możliwym do odblokowania bootloaderem posiada specjalną partycję, gdzie można wgrać TWRP, ClockworkModa lub PhilZ, czyli trzy najpopularniejsze menadżery. Wyjątkiem są niektóre urządzenia Sony, które nie posiadają takowej partycji. Jest na to jednak rozwiązanie – tak zwany LittleKernel, który umożliwia wgrywanie obrazu recovery za pośrednictwem fastboota.

Aby przetestować TWRP na swoim urządzeniu (o ile jest oficjalnie wspierane), należy udać się na stronę projektu i przestrzegać instrukcji. Nieoficjalne porty są dostępne na forach internetowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)