Wymiana opon na zimowe: aplikacje na Androida dobiorą właściwy rozmiar

Wymiana opon na zimowe: aplikacje na Androida dobiorą właściwy rozmiar

Wymiana opon na zimowe: aplikacje na Androida dobiorą właściwy rozmiar
Oskar Ziomek
16.11.2017 11:54, aktualizacja: 16.11.2017 12:18

Sezon zimowy zbliża się wielki krokami, średnie dzienne temperatury spadły już poniżej 7 stopni i jak co roku zmotoryzowani będą musieli zmierzyć się z kolejkami przed serwisami wulkanizacyjnymi, by zmienić opony w swoich samochodach na zimowe. Niewykluczone, że przyjdzie także zaplanować zakup nowych, a tutaj pomocne mogą się okazać mobilne aplikacje dla Androida, dzięki którym łatwiej dobierzemy właściwy rozmiar do naszego pojazdu i konkretnych felg.

Nie od teraz wiadomo bowiem, że oprócz rozmiaru opon, w jakie wyposażono nasz samochód fabrycznie, stosować można także inne rozmiary ujęte w homologacji i które oferowane były na przykład w innych wersjach wyposażenia. Wreszcie – o ile zadbamy o odpowiednią przestrzeń pod nadkolami, zgodność z przepisami, przeanalizowaliśmy ewentualne konsekwencje w ubezpieczeniu AC lub po prostu chcemy zmienić wygląd pojazdu, w sklepach czeka na nas mnóstwo rozmiarów zastępczych.

350206675816572865

Niezależnie od intencji naszych zakupów, prędzej czy później zaczniemy się zastanawiać jak dana felga, opona czy też całe koło ma się rozmiarem do koła fabrycznego i jak wpłynie na wygląd naszego pojazdu. Gdy zmieni się fizyczna średnica koła, zmienią się także odczyty na prędkościomierzu, ale o ile dokładnie? Trzy aplikacje, które zaproponujemy poniżej pozwolą te i inne dylematy rozwiązać, w dodatku w wygodny sposób – na ekranie smartfona bezpośrednio w sklepie podczas zakupów.

Tire Expert

Pierwsza propozycja w zestawieniu to Tire Expert. Aplikacja, z której korzystać można na dwa sposoby: pierwszy pozwala samodzielnie wybrać dwa rozmiary opon (fabryczny i ten, który rozważamy), a następnie porównać ich rozmiary, a drugi – wybrać fabryczny, a następnie zastępczy z listy proponowanych, najbardziej zbliżonych modeli opon.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Niezależnie od wybranej metody, wyniki porównania prezentowane są na dwa sposoby. Po pierwsze wizualnie, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka możemy ocenić jak zmieni się wygląd pojazdu z nowym kołem. Obok rysunków kół mamy też do dyspozycji wiele wymiarów, na przykład promienie oraz ich całkowitą wysokość. Poniżej dane tabelaryczne, wśród których znajduje się procentowe porównanie wymiarów obydwu wybranych kół oraz wpływ różnicy ich obwodu na odczyt prędkości na desce rozdzielczej.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Jest też czytelne oznaczenie, czy według programu wybrany przez nas rozmiar zastępczy, mówiąc wprost nadaje się do naszego samochodu, ponieważ odstaje od oryginalnego rozmiaru koła tylko nieznacznie, a wskazuje na to kolor informacji w dolnej części. Jak podpowiada intuicja: zielony oznacza właściwy dobór, a czerwony zbyt dużą rozbieżność względem rozmiarów fabrycznych.

W aplikacji zaimplementowano też opcję podpowiadającą konkretne, istniejące na rynku opony zgodne z poszukiwanymi przez nas parametrami, jednak jak wynika z naszej obserwacji, jest to najpewniej porzucona funkcjonalność, którą należy traktować tylko jako ciekawostkę. W praktyce oferta jest bardzo skromna, a oferowane propozycje momentami dość egzotyczne. Program nadal pozostaje jednak jednym z najlepszych kalkulatorów rozmiaru kół.

Do pobrania: Tire Expert

Tire Size Calculator

Druga wybrana do zestawienia aplikacja to Tire Size Calculator. Ale nie byle jaki kalkulator (bo w taki sam sposób nazwanych jest w Sklepie Play co najmniej kilka programów). Opisywana poniżej aplikacja ma funkcjonalność zbliżoną do powyższej, ale w nieco inny sposób zrealizowano w niej wizualną prezentację kół. W praktyce stanowi więc uzupełnienie poprzedniego programu i z powodzeniem może być użytkowana jednocześnie z nim.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W tym przypadku rozmiary opon do porównania musimy uzupełnić sami, a dodatkowo konieczne będzie także wprowadzenie podstawowych parametrów felg: szerokości w calach oraz osadzenia ET w milimetrach. Program porównuje obydwa koła w formie przekroju, zwracając przy tym uwagę użytkownika na hipotetyczne kolizje z elementami zawieszenia.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Przydatne są również informacje tekstowe. Dowiemy się z nich jak nowy rozmiar kół wpłynie na ich wystawanie poza obrys samochodu (a konkretnie względem płaszczyzny fabrycznych opon), co pozwoli zaplanować zakup dodatkowych dystansów lub felg z innym osadzeniem. Podobnie jak w pierwszej propozycji w zestawieniu, dowiemy się stąd także jak zmiana średnicy koła wpłynie na wskazania prędkościomierza, ale tutaj mamy możliwość samodzielnego wybrania prędkości, dla jakich interesują nas różnice: wystarczy zajrzeć do ustawień.

Kalkulator opon i felg

Trzecia i ostatnia propozycja to aplikacja z dwiema głównymi zaletami: polskim interfejsem oraz szybkim dostępem do listy wszystkich proponowanych zamienników dla danego rozmiaru opony. Niestety są również wady – interfejs nie należy do najbardziej intuicyjnych i trudno uznać go za atrakcyjny, ale program godny jest uwagi ze względu na swoją funkcjonalność.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Możliwości są w gruncie rzeczy zbliżone do poprzednio wymienionych aplikacji. Nadal główna funkcja to obliczenia związane z zamiennikami opon. Tutaj ułatwieniem jest dostęp do listy wszystkich proponowanych rozmiarów zastępczych. Wystarczy wprowadzić parametry fabrycznej opony, a na ekranie ukaże się długa lista innych opon, które będą swoją średnicą zbliżone do fabrycznych kół naszego pojazdu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Na tym funkcjonalność się jednak nie kończy. W programie znajdziemy także przelicznik nośności i indeksu dopuszczalnej prędkości oraz narzędzie podpowiadające jakiej szerokości felgi będą odpowiednie dla wybranej przez nas opony.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)