Xara Designer Pro 11 – wszystko w jednym dla grafika i projektanta

Xara Designer Pro 11 – wszystko w jednym dla grafika i projektanta

Xara Designer Pro 11 – wszystko w jednym dla grafika i projektanta
30.07.2015 13:22, aktualizacja: 30.07.2015 16:28

Żyjemy i pracujemy w czasach, gdy wielu grafików i projektantów poszukuje alternatywy dla oprogramowania firmy Adobe. Usługi Creative Cloud i subskrypcje może i są praktyczne, ale w oczach wielu zupełnie się nie opłacają. Pracujący na Windowsie mogą sięgnąć po wszystkomający program Xara Designer Pro, który został wydany w wersji 11.

W pakiecie znajdziemy narzędzia do pracy z grafiką wektorową, zdjęciami, elementarną obsługę modeli 3D i animacji, a także narzędzia do składania publikacji i projektowania stron internetowych. Ten jeden program może zasadniczo posłużyć jako zamiennik całej linii innych programów tego producenta (Xara Photo & Graphic Designer, Xara Web Designer Premium i Xara Page & Layout Designer), albo całego Creative Suite, jeśli oczywiście możliwości i sposób obsługi zamiennika zadowolą użytkownika. Program otwiera oczywiście pliki PSD, ale nie można spodziewać się pełnej kompatybilności.

Charles Moir, założyciel firmy Xara, potwierdza, że taka właśnie filozofia przyświeca tworzeniu programu Xara Designer Pro. Oprogramowanie zostało tak skonstruowane, aby każde zadanie można było wykonać w kontekście projektu, bez przechodzenia między programami i bez ryzyka, że wprowadzone poprawki nie będą spójne z resztą materiału. Dzięki temu tworzenie w programie ma być szybsze i wygodniejsze.

An Introduction to Xara Designer Pro X11

W programie Xara Designer 11 jak zwykle można znaleźć kilka ciekawych nowości. Od strony pracy z grafiką rastrową znalazły się narzędzia Art Brush i Scatter Brush, które w bardzo atrakcyjny sposób może rozmazać kształty wektorowe lub bitmapy. Pierwszy z nich rozciąga obraz, zupełnie jakby rozprowadzał farbę. Drugi powtarza próbkowany kształt bądź wzór na rysowanej linii. Oba respektują informację o nacisku, jaką dostarczy im tablet graficzny. Pociągnięcia pędzla są zapisywane jako krzywe, można więc w każdej chwili zmienić ich kształt i sposób nakładania wirtualnej farby pod naciskiem. Warto tu zaznaczyć, że program odczytuje nacisk nie tylko z tabletów piórkowych, ale także z rysików do rysowania bezpośrednio na ekranach komputerów – na przykład tego od Surface'a.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pojawiło się także nowe narzędzie przeznaczone do formowania – Warp Liquify. Z jego pomocą można zniekształcać pociągnięciami pędzla kilka kształtów wektorowych na raz. Efekty widać szybko i są one bardzo precyzyjne. Przy pracy z tym narzędziem można oczywiście sterować zaokrągleniem pędzla, kątem obrotu, miękkością i wygładzaniem. Jest on także czuły na nacisk.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto przeorganizowane zostały sposoby mieszania warstw i dodane zostało kilka nowych, zgodnych z wytycznymi W3C. Poprawione zostało dzielenie słów przy składzie tekstu, dodana została możliwość zmiany fontu w całym dokumencie oraz korzystania z Google Fonts. Przy projektowaniu stron można zdefiniować fragmenty, które nie będą przewijane wraz z resztą strony. Ponadto firma Xara przyłożyła się do optymalizacji wyświetlania i antyaliasingu, co widać szczególnie przy powiększaniu dużych dokumentów.

Program Xara Designer Pro można pobrać z naszej bazy programów. Wersja testowa działa 7 dni bez rejestracji i 30 dni po rejestracji na stronie producenta. Do 17 sierpnia trwa promocja na aktualizacje programu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)