Xara Designer Pro X 8 — malowanie kształtów i osadzone czcionki

Xara Designer Pro X 8 — malowanie kształtów i osadzone czcionki

15.05.2012 14:23, aktualizacja: 15.05.2012 14:56

Xara Designer Pro X to program do tworzenia ilustracji i grafiki na potrzeby stron internetowych, animacji Flash, prostych rysunków i edycji zdjęć. Dziś w naszej bazie pojawiła się wersja 8 programu, w której znalazły się nowe narzędzia dla projektantów stron i publikacji cyfrowych, oraz dla fotografów.

Ciekawie zostały rozbudowane możliwości programu w zakresie tworzenia kształtów — na istniejącym już wektorowym kształcie można malować (pędzel daje możliwość kontroli rozmiaru, kąta nachylenia, typu końcówki i zaokrąglenia) lub wymazywać, aby przez modyfikację jego krawędzi lub wycinanie w nim dziurek uzyskać niepowtarzalną figurę. Podczas gdy twarda gumka modyfikuje krawędzie, miękka gumka pozwala na niedestrukcyjne wyznaczenie przezroczystych fragmentów obiektu (kształtu, zdjęcia). Ponadto wprowadzono możliwość przypisania fragmentom tekstu stylów, podobnie jak ma to miejsce w edytorach tekstu, dzięki czemu na przestrzeni całego dokumentu można zmieniać wygląd nagłówków lub akapitów, zaś aby uatrakcyjnić tekst wprowadzono możliwość umieszczania grafik w liniach tekstu, na przykład jako symbole wypunktowania.

W ręce twórców stron internetowych Xara Designer Pro X 8 oddaje narzędzia do łatwego umieszczania muzyki, kodów QR i wykresów na stronach, oraz dogania konkurencję w dziedzinie obsługi czcionek osadzonych. Ponadto poprawiony został system tworzenia prezentacji ze stron oraz obsługa widżetów na stronach. W tej wersji programu wszystkim widżetom można nadać własny rozmiar przy projektowaniu.

Jeśli chodzi o edycję zdjęć, w tym programie jest to funkcja poboczna, która pozwala na lekki retusz przed wykorzystaniem danej grafiki w projekcie, ale w wersji 8 programu pojawiły się ciekawe narzędzia z tej dziedziny. Przede wszystkim można cieszyć się poprawionym narzędziem klonowania. Ciekawostką, która nie zdarza się często w tego typu programach, jest możliwość podmiany koloru — umożliwia to „przekolorowanie” zdjęcia lub oznaczenie obszaru o danym kolorze jako przezroczysty. Przy wycinaniu lub edycji fragmentów zdjęć w tej wersji Xara Designer Pro X można skorzystać również z maskowania.

Wersję próbną Xara Designer Pro X 8, która będzie działać przez 30 dni, można pobrać z naszego portalu. Demonstracje (rownież w formie filmów) nowości można znaleźć na stronie producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)