Xbox One obsłuży klawiatury i myszy. Z pomocą przyjdzie Razer

Xbox One obsłuży klawiatury i myszy. Z pomocą przyjdzie Razer

Razer Goliathus Chroma Extended
Razer Goliathus Chroma Extended
Oskar Ziomek
25.06.2018 11:38

Wraca temat obsługi klawiatury i myszy w grach tworzonych na Xboksa One. Od dłuższego czasu zwraca się uwagę, że wykorzystanie właśnie takiego sterowania w niektórych tytułach byłoby wygodniejsze od pada. Otworzyłoby także drogę do wydawania na konsolę innych gier, którymi sterowanie w inny sposób niż myszą i klawiaturą trudno sobie wyobrazić.

Temat miał być już poruszany dużo wcześniej na konferencjach Microsoftu kierowanych do twórców aplikacji. Teraz do Sieci trafiły dodatkowe materiały, dotychczas niepublikowane fragmenty prezentacji, które omawiane były nie tylko przez Microsoft, ale także firmę Razer. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze myszy i klawiatury dla Xboksa stworzone zostaną właśnie dzięki tej współpracy.

Na start dwie propozycje od Razera. Źródło: Windows Central.
Na start dwie propozycje od Razera. Źródło: Windows Central.

O szczegółach informuje serwis Windows Central. Jak się okazuje, w konsoli Xbox One planowane jest uruchomienie obsługi podświetlenia RGB w klawiaturach Razer Chroma, ale prezentacja zdradza również wytyczne, zgodnie z jakimi tworzone mają być myszy oraz same gry.

Ze slajdów dowiadujemy się na przykład, że myszy obsługiwać mogą do 5 przycisków i rozpoznawać zarówno pionowy, jak i poziomy ruch rolki. Pojawiają się tu także zapewnienia co do możliwości oprogramowania, ale trudno uznać je za jakkolwiek zaskakujące – programiści będą mogli między innymi zapytać mysz o jej możliwości, a także odczytywać pozycję i ruch kursora, a wszystko realizowane będzie dzięki nowemu API.

Źródło: Windows Central.
Źródło: Windows Central.

Z fragmentów prezentacji wynika także, że wykorzystanie przez gracza myszy i klawiatury ma być wyznacznikiem w przypadku gier wieloosobowych – gracze wykorzystujący różne metody sterowania nie powinni być ze sobą łączeni, by jedni nie mieli wyraźnej przewagi nad drugimi. Ciekawostką jest także, iż w Xboksie planowana jest obsługa wszystkich myszy działających w Windowsie, także większości tych z bezprzewodowymi nadajnikami (ale nie Bluetooth).

Poza tym z zamieszczonych informacji nie wynika wiele więcej. Jak na razie nie też ma mowy o konkretnych datach, choć obsługa myszy i klawiatur powinna pojawić się na Xboksach wraz z wydaniem Windowsa RS5. Oznaczałoby to, że gracze będą mogli korzystać z nowych metod sterowania jeszcze jesienią bieżącego roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)