XDC 2020 jednak nie w Polsce? Wszystko przez strefy wolne od LGBT

XDC 2020 jednak nie w Polsce? Wszystko przez strefy wolne od LGBT

XDC 2020 jednak nie w Polsce? Wszystko przez strefy wolne od LGBT
Piotr Urbaniak
19.01.2020 09:26

W październiku X.Org Foundation ogłosiła, że coroczna konferencja deweloperów X.Org, XDC, w 2020 roku odbędzie się w Gdańsku. Wydarzenie miał zorganizować mieszczący się tam oddział Intela. Teraz jednak zarząd X.Org podjął dyskusję o zmianie lokalizacji imprezy, jako oficjalny powód podając wprowadzenie w niektórych regionach Polski tzw. stref wolnych od LGBT.

"Według stanu na sierpień 2019 r., w Polsce złożono około 30 różnych deklaracji strefy wolnej od LGBT, w tym cztery województwa w południowo-wschodniej części kraju: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie – czytamy w anglojęzycznej Wikipedii. Chodzi tu o regiony, których władze symbolicznie manifestują brak tolerancji dla środowisk LGBT. Takie hasło nie ma właściwie żadnej mocy prawnej, ale pełni rolę ideologiczną.

Gdańsk nie znajduje się w pobliżu żadnej strefy wolnej od LGBT, a tym bardziej nią nie jest. Mimo wszystko jeden z członków zarządu X.Org Foundation uznał, że Polskę trzeba oceniać jako całość. Na zebraniu 16 stycznia postulował o potępienie przez X.Org Foundation dyskryminacji środowisk LGBT, a co za tym idzie przeniesienie XDC 2020 w inne miejsce.

Padła propozycja, aby nowym gospodarzem wydarzenia została hiszpańska Igalia, firma zajmująca się oprogramowaniem open source, jeden z większych podmiotów rozwijających GNOME. W tej chwili nie wydano co prawda ostatecznej opinii, ale sprawa ma być przedmiotem dyskusji. Niewykluczone więc, że gdański Intel organizację imprezy ostatecznie straci.

To nie pierwszy raz, kiedy szeroko pojęta społeczność open source w radykalny sposób walczy o różnorodność. W 2019 roku odwołano konferencję php Central Europe (php CE) po tym, jak wśród prelegentów nie znalazła się żadna kobieta. Kilku zapowiedzianych wcześniej mówców zdecydowało się wycofać, pozostawiając organizatorów na lodzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (599)