Xiaomi uległo swoim fanom – użytkownicy Mi2 dostaną najnowszego Androida

Xiaomi uległo swoim fanom – użytkownicy Mi2 dostaną najnowszego Androida

Xiaomi uległo swoim fanom – użytkownicy Mi2 dostaną najnowszego Androida
Łukasz Serafin
19.09.2014 11:07, aktualizacja: 19.09.2014 12:09

Jakiś czas temu informowaliśmy o wydaniu przez Xiaomi nowego systemu MIUI 6 na najnowsze modele smartfonów Mi3 i Mi4. Wersja MIUI 6 dla tych urządzeń bazuje na Androidzie 4.4, najnowszej odsłonie systemu. Jednak nie każda aktualizacja do MIUI 6 zostanie wydana na tej bazie. Wśród wszystkich produktów Xiaomi to właśnie Mi2/2S/2A zostały najbardziej poszkodowane przez chińską firmę. Nie dość, że poprzednia wersja MIUI 5 została wydana na bazie Androida 4.1, to w planach aktualizacji do MIUI 6 nie uwzględniono aktualizacji bazy do wyższej niż 4.1 (czyli bez zmian). Sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że telefony te mają lepsze parametry od nowszych produktów tj. Redmi (Hongmi) czy Redmi1S, które to mimo słabszych parametrów otrzymały aktualizację bazy Androida do wersji wyższej niż 4.1.

350125892464502721

Oficjalnego stanowiska Xiaomi w tej sprawie nie było. Dziwi również fakt, że pełne wsparcie MIUI otrzyma telefon Samsung Galaxy S4, który posiada zbliżony procesor i podobne podzespoły co Mi2. Szybko doprowadziło to do burzy na oficjalnym forum i fali krytyki wobec decyzji Xiaomi. Zarzutów było sporo, głównie wspomniane wsparcie dla konkurencji, czyli dla Samsunga Galaxy S4, ale też to, że na bazie 4.1 nie działa część aplikacji ze sklepu Google Play. I ten argument był nie do podważenia. Istnieje wiele aplikacji, które do poprawnego działania wymagają przynajmniej Androida 4.2, co niestety było sporym problemem dla użytkowników Mi2.

350125892464633793

Jeszcze niedawno w oficjalnym harmonogramie prac nad aktualizacją urządzeń Xiaomi do MIUI 6, nie było mowy o bazie Androida 4.4 dla urządzeń z serii drugiej. Tym samym Xiaomi „nagrabiło sobie” jeszcze bardziej wśród właścicieli tych urządzeń (nikt nie spodziewał się, że Xiaomi poprzestanie na bazie 4.1). Liczba niezadowolonych użytkowników i negatywnych komentarzy szybko rosła.

350125892464764865

Powstał dość ciekawy wątek na oficjalnym forum MIUI, który umożliwił wszystkim zainteresowanym wypowiedzenie się na ten temat i oddanie głosu na jedną z dwóch opcji (baza 4.1 czy 4.4 dla Mi2/2S/2A). Samo głosowanie wyglądało na zwykłą formalność, ponieważ większość użytkowników wypowiedziała się za najnowszą wersją bazy dla ich telefonów. Można odnieść wrażenie, że była to raczej gra na zwłokę, by zahamować falę krytyki i dać sobie trochę czasu na załagodzenie konfliktu.

350125892464895937

Dosłownie w kilka dni po tak burzliwej dyskusji na forum, Xiaomi postanowiło podjąć stosowne kroki i wydało wersję MIUI 6 "Special Edition" dla urządzeń Xiaomi z serii 2, działającą właśnie na bazie Androida 4.4! Jest to powód do radości dla użytkowników tych urządzeń. Nie jest to jednak wersja stabilna, zawiera jeszcze wiele usterek. W najbliższym czasie ma pojawić się kolejna aktualizacja dla tej „specjalnej" edycji.

Xiaomi kolejny raz potwierdziło, że społeczność i fani MIUI są równie ważni dla firmy, jak jakość ich produktów. Choć dziwi pierwotna decyzja dotycząca telefonów Mi2, to pod względem marketingowym kolejna decyzja chińskiej firmy wydaje się najlepszym z możliwych rozwiązań zaistniałego konfliktu. Dziś na forum przeważają pozytywne komentarze i wyrazy wdzięczności za spełnienie oczekiwań społeczności. [img=forum2]

Ekipa tworząca MIUI 6 zapewnia, że ciężko pracuje nad kolejnymi wersjami. Do końca roku każde urządzenie Xiaomi otrzyma MIUI 6. Istnieje też szansa, że pierwszy Redmi (z procesorem Mediatek) pomimo planów pozostania na bazie Androida 4.2, otrzyma aktualizację do 4.4. Jak widać na przykładzie Mi2, bardzo wiele zależy tu od samej społeczności.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)