Yandex Telefon – „rosyjskie Google” właśnie zaprezentowało swojego Pixela

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

05.12.2018 17:46, aktual.: 05.12.2018 23:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korporacja Yandex, choć dla wielu Polaków nieco egzotyczna, jest ciekawym przykładem tego, jak radzić sobie z hegemonią światowych potęg IT. Nie bez wsparcia rządu Yandeksowi udało się przedstawić wysokiej jakości odpowiedzi w zasadzie na każdą usługę Google. Wyszukiwarka? Jest. Przeglądarka? Jest, bazująca na Chromium. Mapy? Są. Kwestią czasu było, aż Yandex zaprezentuje zatem własny sprzęt.

Tegoroczna odsłona smartfonów Pixel spotkała się z nadzwyczaj chłodnym przyjęciem, zaś przez chybione pomysły (jak choćby ten z maskowaniem wycięcia na ekranie) Google naraziło się na śmieszność. Korporacja nie dba także szczególnie o to, by urządzenia Made by Google były dostępne, skupiając się raczej na rozwoju usług, co widać na każdym Google I/O. Można nawet powiedzieć, że Pixel to przede wszystkim sprzęt do uruchamiania klientów licznych usług Google. Z podobnego założenia wyszli Rosjanie.

Obraz

Yandex Telefon reklamowany jest jako telefon ze swoim ja, co jest grą słów, a w zasadzie liter – rosyjską literą Я zapisuje się zaimek osobowy, ale od niej także zaczyna się nazwa firmy Yandex. Po zapoznaniu się z materiałami producenta nie sposób jednak odnieść wrażenia, że urządzenie szczególnie nie różni się od smartfonów, którymi świat zalewają chińskie fabryki. Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do Google, Yandex stawia na dostępność. Nie zastosowano zatem wszystkich modnych dziś konstrukcyjnych nowinek, przez co Yandex Telefon wygląda na solidny smartfon z 2016 roku.

Jak już jednak wspomnieliśmy, jego wyjątkowość polega nie na wzornictwie, lecz na dostarczanych przez Yandex usługach. Tutaj Rosjanie w niczym nie ustępują Google – nie zabrakło nawet sprzężonej z mnóstwem internetowych usług asystentki głosowej o imieniu Alisa. Według materiałów prasowych, to właśnie Alisa miała sprawić, że Yandex Telefon w ogóle ujrzał światło dzienne. Od silnika przetwarzającego tekst na mowę, który asystował przy wyszukiwaniach w przeglądarce, Alisa wyewoluowała do złożonego interfejsu głosowego, którym można wywoływać konkretne funkcje konkretnych aplikacji.

Obraz

Na urządzeniu działa Android 8.1 z preinstalowanym bogatym pakietem aplikacji Yandexsa. Nie chodzi tu tylko o klienta poczty czy mapy, ale np. także o aplikację telefonu. Podczas połączeń przychodzących z nieznanego numeru, automatycznie przeszukuje ona książki telefoniczne Yandex i wyświetla informacje o tym, kto dzwoni. Na smartfonie działa także całkiem ładny Yandex Launcher, który można zresztą zainstalować także na własnym urządzeniu – program dostępny jest w Google Play.

Urządzenie posiada wyświetlacz o przekątnej 5,65 cala i rozdzielczości 2160×1080 pikseli. Zastosowano 4 GB RAM oraz ośmiordzeniowy układ Snapdragon 630 – ten sam, który znaleźć można między innymi w Nokii 7 czy Moto X4. Aparaty (tak, tylko dwa!) mają rozdzielczość 16 i 5 MP. Nie zabrakło skanera linii papilarnych i NFC z obsługą Trojki, rosyjskiego systemu płatniczego. Bateria ma pojemność 3050 mAh. Obudowa z tyłu jest aluminiowa, przód pokrywa Gorilla Glass.

Obraz

Smartfon Yandeksa może sobie kupić każdy w sklepie internetowym Bieru! – jego cena to ok. 1 tys. zł. W pewnym sensie jest to urządzenie imponujące – do smartfonu, jakich produkuje się Chinach na pęczki, trafił kompletny „ekosystem” zaawansowanych narzędzi, które doskonale dopasowane są do lokalnych potrzeb i warunków. Miejscowy internetowy lider stworzył kompletne portfolio produktów, które bez kompleksów konkurują z usługami Google, Microsoftu czy Apple. To właśnie dlatego Yandex Telefon jest ciekawy – pokazuje, że da się obronną ręką wyjść z konkurencji z najwyżej wycenianymi korporacjami na świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (61)
Zobacz także