Yanosik na Wszystkich Świętych: najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

Yanosik na Wszystkich Świętych: najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

Yanosik na Wszystkich Świętych: najczęściej kontrolowane drogi w Polsce
31.10.2018 15:53

Przełom października i listopada, kiedy przypadają Zaduszki i Wszystkich Świętych, to trudny czas dla kierowców. W miastach w okolicach cmentarzy trudno połapać się w objazdach, a zaparkowanie graniczy z cudem. Na drogach krajowych zaś ruch jest sporo większy niż zwykle, a wraz z nim rośnie natężenie kontroli drogowych (akcja „Znicz”). W związku ze zbliżającym się „przedłużonym weekendem” producenci nawigacji dodają informacje o zmianach w organizacji ruchu do swoich produktów, a eksperci z Yanosika udostępnili ranking miejsc najczęściej kontrolowanych przez policję. Dane te zostały zebrane na podstawie zgłoszeń użytkowników aplikacji Yanosik.

W ramach akcji „Znicz” policja będzie kontrolować m.in. trzeźwość kierowców i prędkość poruszania się na drogach. W ubiegłym roku w ciągu 7 dni, kiedy prowadzona była akcja, doszło do ponad 600 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 odniosło obrażenia. Aby bezpiecznie dotrzeć do celu, lepiej wiedzieć co może czekać kierowcę na trasie. Tu do akcji wkracza Yanosik – społecznościowy system ostrzegania kierowców o wypadkach, utrudnieniach, zatorach, remontach i kontrolach drogowych. Wiarygodność ostrzeżeń weryfikują kierowcy, który pokonują tę samą trasę. Dzięki temu kierowca może przygotować się na pewne opóźnienia lub podjąć odpowiednie kroki – na przykład wyznaczyć sobie objazd lub znaleźć inne miejsce do parkowania.

Gdzie spodziewać się kontroli?

Dzięki temu Yanosik zgromadził sporą bazę zgłoszeń kontroli i niebezpiecznych sytuacji na drogach. Na tej podstawie przygotowany został ciekawy raport, ujmujący najczęściej kontrolowane podczas weekendów 2018 roku drogi krajowe. Liczba kontroli została przeliczona na 1 km dogi, by uzyskać wiarygodne wskaźniki do porównania i umieścić w zestawieniu także te krótsze odcinki.

W ścisłej czołówce dróg najczęściej kontrolowanych przez policję znalazła się droga krajowa nr 1, na której użytkownicy aplikacji od początku bieżącego roku zgłosili niemal 70 ostrzeżeń na 1 kilometr. To najwyższy wynik w całej Polcei. Na drugim miejscu znalazła się droga krajowa nr 86 (łacząca się z „jedynką” w Tychach) – tam na 1 km drogi oznaczonych zostało niemal 55 zgłoszeń o policji sprawdzającej prędkość. Na drodze krajowej nr 7 odnotowano ok. 36 kontroli na 1 km.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podział na województwa nie zaskakuje – więcej kontroli jest tam, gdzie sieć dróg jest gęstsza. Liderem jest województwo śląskie z 20 zgłoszeniami kontroli na 1 km drogi. Za nim znalazły się województwa małopolskie (zapewne dzięki „Zakopiance”) i mazowieckie.

Specjaliści z Yanosika wskazali także kilka odcinków dróg krajowych, które policja wyjątkowo „lubi” i gdzie są ponadprzeciętne szanse spotkania kontroli prędkości. Drogi zostały podzielone na odcinki znajdujące się w zasięgu obszarów gmin. Jeśli macie w planach pokonanie któregoś z tych odcinków, jedźcie ostrożnie.

Obraz

Warto też pamiętać, że w czasie weekendów i świąt obserwowany jest większy ruch na drogach wyjazdowych i dojazdowych większych miast oraz na głównych szlakach komunikacyjnych, łączących główne miasta. Na trasach jest tłoczno, a przez to bardziej niebezpiecznie, zwłaszcza jeśli kierowcy spieszą się do rodzinnych stron.

Aplikację Yanosik znajdziecie w naszej bazie. Jest dostępna za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)